Dell noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
CHaKIR
Has thanked: 151 times
Been thanked: 33 times

la-9101p Standby Entegresi

Post by CHaKIR »

Merhaba değerli arkadaşlar.

Belirttiğim anakartta 3-5 Volt çıkmıyor. Ölçümlerim esnasında 13. bacağa EN sinyali gelmediğini gördüm. Normalde gerilim bölücü devreden yaklaşık 5 Volt olması gerekirken mV seviyesinde voltaj var. Kart üzerinde PD200 zener diyotu yeri boş ve 1 nolu bacağında 19V var ancak 2 nolu bacağında voltaj yok. Acaba benim kaçırdığım bir nokta mı var?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

[External Link Removed for Guests]
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Re: la-9101p Standby Entegresi

Post by halit al »

vreg3 ve vreg5 ve 3 bacaktan 2vref voltajımı çıkmıyor.
bilgi hakedene verilir
CHaKIR

Post by CHaKIR »

Evet Halit ustam. 13. Bacağa EN sinyali gelmesi için PD200 olması gerekmez mi?
halit al

Post by halit al »

pd200 5,1v zener diyot olması lazım bunu sökmüşler mi yerinden yoksa orjinalinde mi koymamışlar pr200 ve pr212 yerindemi

şemayı incelediğimiz zaman enable sinyali ya zener diyot tarafından gelebilir ya da VCOUT0_PH tarafından, VCOUT0_PH sinyali ec_on sinyaliyle pull up çekilmiş. ama superiodan ec_on gelemez çünkü ecnin çalışması için gereken 3v ve 5v zaten bu entegrenin enable pini aktif olduktan sonra oluşabilir. rt8205L entegresi enable pin tanımına baktığımızda;
Master Enable Input. The REF/VREG5/VREG3 are enabled if it is within logic high level and disabled if it is less than the logic low level. yani REF/VREG5/VREG3, lojik yüksek seviyedeyse etkinleştirilir ve lojik düşük seviyede devre dışı bırakılır. o yüzden burada voltaj olması lazım.
bilgi hakedene verilir
CHaKIR

Post by CHaKIR »

Benim kafamı karıştıran noktada bu Halit ustam. Anakarta ait foto bulamadım. YouTube da ki tamir videolarına baktığımda da net belli olmuyordu ama orjinalinde zener diyot yok gibi. Ayrıca Pr212 ve pr200 de anakarta boş. Yani direnç yok.
halit al

Post by halit al »

anakartın orjinalini bilmiyorum. ama orda yüksek voltaj olması lazım en bacağından 3v ver bakalım ne olacak
bilgi hakedene verilir
CHaKIR

Post by CHaKIR »

Teşekkür ederim ilgin için Halit ustam.

Elinde karta ait görüntü olan varsa paylaşır mısınız?
Vusal
Site Admin
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1953 times

Post by Vusal »

o Rev kodunda PD200 anakartda kullanilmamis

LA-9101P rev 1.0 Full HD photo
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
halit al

Post by halit al »

Anakarta baktığımızda pr200 pr211 ve pr212 anakart üzerinde yok. (semada ve anakart resmi üzerinde gözükmüyor).
Eğer bu pine dışardan voltaj gelmiyorsa enable pininin aktif olması için voltaj nereden gelecek?
Datasheeti birdaha inceleyeyim dedim.
en pin tanımına baktığımız zaman
REF/VREG5/VREG3, lojik yüksek seviyedeyse etkinleştirilir ve lojik düşük seviyede devre dışı bırakılır diyor.

datashetten devam edelim
yukardaki şekilde en threshold voltage değerleri verilmiş enable pininin logic hıgh olması için minimum 1 volt ve üzeri olması lazım, logic low olması içinde maximum 0,4v ve altında bir değer alması lazım
onun altındaysa enable pininin boştayken (floating) alması gereken değerlerde yazılmış. burdan anlıyoruz ki bu pin dışardan hiçbir yere bağlanmasa bile burda yukarda verilen değerler arasında bir voltajın oluşması lazım.
devam edelim.
yukarıdaki datasheetten alınan osiloskop görüntüsüne bakıldığında sağ üstte kırmızıyla işaretlediğim enable pini floating yani boşta bırakılmış hiçbir yere bağlanmamış halde. ama siyah renkle çizilmiş enable pininin osiloskoptaki görüntüsünde voltajın yükseldiği gözüküyor. buda yukarda dediğimizi destekler nitelikte.
son olarak entegrenin power up sequencing tablosunada bir bakalım.
yukardaki tabloya bakıldığında voltajların aktif olması için gereken şartlardan birinde de en pininin 1 volttan yüksek olması gerektiği görülecektir.
Sonuç olarak bu pin hiçbiryere bağlanmasa da sağlam çalışan bir entegrede enable bacağında voltaj görmeliyiz ve bu entegre tarafından gelen bir voltaj benim kanaatim bu şekilde diğer ustalarımız katılır katılmaz onların yorumlarını da bekliyorum.(ismini hatirlamadigim baska bir standby entegreside en pini bosta bırakıldıgında aktif oluyordu aklima gelince onuda eklerim)
bilgi hakedene verilir
CHaKIR

Post by CHaKIR »

halit al wrote: Sun Feb 05, 2023 6:42 am Anakarta baktığımızda pr200 pr211 ve pr212 anakart üzerinde yok. (semada ve anakart resmi üzerinde gözükmüyor).
Eğer bu pine dışardan voltaj gelmiyorsa enable pininin aktif olması için voltaj nereden gelecek?
Datasheeti birdaha inceleyeyim dedim.
en pin tanımına baktığımız zaman
REF/VREG5/VREG3, lojik yüksek seviyedeyse etkinleştirilir ve lojik düşük seviyede devre dışı bırakılır diyor.

datashetten devam edelim
yukardaki şekilde en threshold voltage değerleri verilmiş enable pininin logic hıgh olması için minimum 1 volt ve üzeri olması lazım, logic low olması içinde maximum 0,4v ve altında bir değer alması lazım
onun altındaysa enable pininin boştayken (floating) alması gereken değerlerde yazılmış. burdan anlıyoruz ki bu pin dışardan hiçbir yere bağlanmasa bile burda yukarda verilen değerler arasında bir voltajın oluşması lazım.
devam edelim.
yukarıdaki datasheetten alınan osiloskop görüntüsüne bakıldığında sağ üstte kırmızıyla işaretlediğim enable pini floating yani boşta bırakılmış hiçbir yere bağlanmamış halde. ama siyah renkle çizilmiş enable pininin osiloskoptaki görüntüsünde voltajın yükseldiği gözüküyor. buda yukarda dediğimizi destekler nitelikte.
son olarak entegrenin power up sequencing tablosunada bir bakalım.
yukardaki tabloya bakıldığında voltajların aktif olması için gereken şartlardan birinde de en pininin 1 volttan yüksek olması gerektiği görülecektir.
Sonuç olarak bu pin hiçbiryere bağlanmasa da sağlam çalışan bir entegrede enable bacağında voltaj görmeliyiz ve bu entegre tarafından gelen bir voltaj benim kanaatim bu şekilde diğer ustalarımız katılır katılmaz onların yorumlarını da bekliyorum.(ismini hatirlamadigim baska bir standby entegreside en pini bosta bırakıldıgında aktif oluyordu aklima gelince onuda eklerim)
Bu detaylı bilgilendirme ve yorumunuz için öncelikle çok teşekkür ederim Halit ustam. Entegreyi değiştirip duruma göre tekrar yazacağım.
Post Reply

Return to “Dell”