Lenovo noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
satranc19
Has thanked: 177 times
Been thanked: 15 times

Lenovo (B50-70) LA-B091P rev 1.0 Giriş Mosfetleri Açılmıyor.

Post by satranc19 »

ÇÖZÜM: Soruyu biraz uzun yazdığımdan çözümü buraya eklemek istedim.
Halit al hocamın yönlendirmesiyle adaptör girişine 20V verdim şöt dirence voltaj geldi.
Starttan sonra görüntü gelmemesiyle ilgilide Vusal hocamın yönlendirmesiyle lan entergresini ve usb güç entegrelerini sökünce sorun giderildi. Halit al hocama ve Vusal hocama ilgilerinden ötürü çok teşekkür ederim.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Merhaba,
Lenovo (B50-70) LA-B091P rev 1.0 Charger bölümünde giriş mosfetleri açılmıyor. Değerler şöyle
BQ24737 entegresinde
20. Vcc -> 19V
6. ACDET -> 2.4V
16. REGN -> 6V
5. ACOK -> 6V (ACPRN#)
Mosfetlerin Gate ayaklarında 18V var.
Şönt direnç 6 Megaohm civarında.

ACPRN# normalde 0V olması gerekli diye biliyorum bu yüzden o bacağı takip ettiğimde aşağıdaki şekildeki gibi olduğunu gördüm.
[External Link Removed for Guests]
Buradaki direnç değerlerinde sorun yok, ordaki mosfeti de değiştirdim ama sorun gitmedi.
Ama PR324 ü çıkarıp adaptörü takınca 19V geldi
ACPRN# 0V oldu
ve Mosfetlerin Gate bacaklarında 8V oluştu.

BQ24737VDD deki oluşan 6V PR324'ten geçip ACPRN# voltajını etkiliyor.
Cİhaz daha önce başka biri tarafından bakılmış
Ben 5V hattındaki direnç değerini ölçtüğümde düşüktü oradan bobini çıkarıp 5V verdim ve ısınan parçaları çıkardım 5V hattının ohm değeri yükseldi. Bu anakartta 3-5V hattını ayıran jumperlar var onları kaldırdımki ilerideki bi arıza varsa bu girişi etkilemesin diye.
Anakartın şeması : [External Link Removed for Guests]
İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Last edited by satranc19 on Mon Apr 17, 2023 4:47 am, edited 1 time in total.
satranc19

Re: Lenovo (B50-70) LA-B091P rev 1.0 Giriş Mosfetleri Açılmıyor.

Post by satranc19 »

Bu aşağıdaki şemada 6 bacaklı PQ307 yi çıkarıp adaptör girişinden 19V verdiğimde PACIN voltajı 3.2 oldu.
O 6 bacaklı mosfeti değiştirdim ama sorun gene aynı.
Bende sol taraftaki bütün mosfet ve transistörleri değiştirdim sorun gene giderilmedi.
Nasıl devam etsem fikri olan var mı acaba.
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Post by halit al »

Bu entegrede 2.4 volt acin bacagi için sınır değerdir. Yani bu bacaktaki voltaj 2.4 volttan yuksek olmali. Sen dc jacktan 20 volt verip tekrar dene. Acprn bu modelde yaklasik 0 volt olmasi gerekiyor. Senin anlattigina gore bq acprn bacağını 0 volta cekemiyor bu yüzden bu bacak pr234 pull up direnciyle regn voltajina yani 6 volta cekiliyor. Bu da alttaki mosfeti acarak pacin sinyalinin düşmesine sebep oluyor. Haliyle de giris mosfetleri acilmiyor. Gene cözülmezse bq değiştir
bilgi hakedene verilir
satranc19

Post by satranc19 »

Halit al hocam tam dediğiniz gibi 20.50V verdiğimde
ACDET 2.655V oldu
ACPRN# 0V oldu
PACIN 3,2V oldu
ve Mosfetler açıldı hocam.

O zaman ben ACDET bacağındaki voltaj bölücüyü 19V girişte 2.6V çıkış yapacak şekilde değiştireyim mi hocam.
halit al wrote: Tue Apr 04, 2023 7:11 am Bu entegrede 2.4 volt acin bacagi için sınır değerdir. Yani bu bacaktaki voltaj 2.4 volttan yuksek olmali. Sen dc jacktan 20 volt verip tekrar dene. Acprn bu modelde yaklasik 0 volt olmasi gerekiyor. Senin anlattigina gore bq acprn bacağını 0 volta cekemiyor bu yüzden bu bacak pr234 pull up direnciyle regn voltajina yani 6 volta cekiliyor. Bu da alttaki mosfeti acarak pacin sinyalinin düşmesine sebep oluyor. Haliyle de giris mosfetleri acilmiyor. Gene cözülmezse bq değiştir
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Post by halit al »

Onun orjinal adaptörü zaten 20 volt degil mi
19 voltta versen acdet bacaginda 2.48 gibi bir voltaj cikmasi lazimdi. Direnc degerleri yerindeyse. Sen her ne kadar guc kaynagini 19 volta ayarlasanda o voltaji dc jack tarafinda multimetreyle kontrol etmeyi ihmal etme
bilgi hakedene verilir
satranc19

Post by satranc19 »

Adaptör 20V'muş Halit al hocam. Ölçtüğümde 20.30V civarı bi voltaj veriyor. Bende güç kaynağından o şekilde voltaj verince şönt dirence 20V geldi 3V ve 5V sorunsuz oluştu çok teşekkür ederim hocam.
Ama start vermeden 0A çekiyor stand by akımı yok gibi. Herhangi bir ışıkta yanmıyor.
Start verince tüm bobinlerde voltaj oluşuyor. WLAN'da PLT_RST# voltajıda var.
ama 0.450A 'de kalıyor görüntü vermiyor. Bir süre sonra reset atıyor.
Termal kamera ile baktığımda start verince +1.05VSP entegresi, işlemci mosfetinden biri ve işlemci baya ısınıyor.
+CPU_CORE bobini 95ohm gösteriyor. Kısa devre veren herhangi bir bobin de yok. Değerleride yüksek.
osiloskop ile baktığımda +CPU_CORE bobini çıkışı voltajı çok parazitli. Diğer bobinlerin çıkış voltajı dümdüz.
Bu işlemcinin arızalı olduğunu gösterirmi acaba. Osiloskop görüntüleri aşağıda hocam. Fikriniz nedir acaba.

+CPU_CORE bobini çıkışı:

+CPU_CORE bobini girişi:

+3VALWP bobin girişi:

+5VALWP bobin girişi:
halit al wrote: Tue Apr 04, 2023 9:41 pm Onun orjinal adaptörü zaten 20 volt degil mi
19 voltta versen acdet bacaginda 2.48 gibi bir voltaj cikmasi lazimdi. Direnc degerleri yerindeyse. Sen her ne kadar guc kaynagini 19 volta ayarlasanda o voltaji dc jack tarafinda multimetreyle kontrol etmeyi ihmal etme
Vusal
Site Admin
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1953 times

Post by Vusal »

osiloskop goruntusunde baktigimda her sey normal yani zaten bobin cikisindan duz bir dc sinya gormemiz. lazim. hafif oynama normal. cunki SVID-e gore genelde kucuk oynama olur.
cpu core kanal degeri normal

akima bakarsak bir yerde devre calismiyor.
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
satranc19

Post by satranc19 »

Halit al hocam ve Vusal hocam çok teşekkür ederim tespitleriniz herzamanki gibi tam olarak doğru. Lan entegresini ve usb güç entegrelerini çıkarınca sorun kalmadı. Sonradan fark ettim flex ile anakarta bağlanan ayrı usb de kırıkmış arızaya bu sebeb oldu galiba.
Post Reply

Return to “Lenovo”