Anakart təmiri üçün avadanlıqlar və tövsiyyələr
Post Reply
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Termal Kamera UTI260B

Post by halit al »

Termal kamera notebook tamiri arıza tespiti yapan herkesin elinde bulunması gereken bir cihaz çünkü işimizi hızlandırmanın yanı sıra bazı kısa devreleri rahatlıkla bulmamızı sağlıyor. Bazen kısa devre bulmak zor olabiliyor . örneğin stanby modunda 60 miliamper akım çeken bir cihazda kısa devreyi bulmak gerçekten zor olabiliyor. bu nedenle bu yazıda size unit firmasının termal kamerası olan 260B modelinden bahsedeğim. Digital Kamere çözünürlüğü 640×480 ve ekran çözünürlüğü 320x240 piksel olmasına rağmen kızılötesi çözünürlüğü 256x192 yani 49,152 piksel çözünürlüğe sahip. Termal kamera satın alırken dikkat edilmesi gereken kızılötesi çözünürlüğün yüksek olması.
[External Link Removed for Guests]
Ürün hem digital yani normal hemde termal kameraya sahip. Fusion(160B modelinde bu özellik yok alırken dikkat edilmeli) dediğimiz özelliği kullanarak 2 görüntüyü üst üste bindirip ekranda gösterebiliyor. termal ve digital kamera altlı üstlü konumlandırıldığından dolayı iki görüntü tam olarak üst üste oturabilmesi için cisme uzaktan bakmak gerekiyor. yakınlaştıkça görüntü kayması artıyor.

7 adet palete sahip

Opsiyonel olarak ekranda en yüksek ve en düşük ısı değerlerini görebiliyoruz ve kamerayı sabitleyip maximum ayarladığımız 3 noktanın ısı değerlerini sürekli ölçmesini sağlayabiliyoruz.

Ürün -20 ile 550 derece arasındaki ısıları ölçme yeteneğine sahip eğer -20 ile 150 arasındaki ısıları ölçeceksek ısı skalasından high gain ,150 ile 550 arasındaki ısıları ölçeceksek low gain seçeneğini seçmemiz bize ısı değerlerini daha hassas ve daha az hatayla ölçmemizi sağlayacaktır.

Herhangi bir ısı aralığında bize alarm vermesi için ayarlayabiliyoruz ölçtüğümüz cisim bu aralık dışına çıkınca ekranda Alert yazısı çıkıyor. eski modellerde hem ekranda yazı çıkıyordu Hemde buzer ile haber veriyordu. Buzzeri kaldırmaları iyi olmamış.

Üründe Emissivity ayarı dediğimiz bir özellik var. ölçeceğiniz materyale göre emissivity değerini ayarlayabiliyorsunuz.

Aslında burası farklı bir konuda yazılabilirdi ama termal kameradan bahsetmişken emissivity değerinin ne olduğuna değinmek istiyorum.

EMISSIVITY

Yayınım ya da emisyon (genel olarak ε ya da e ile ifade edilen), bir materyalin yüzeyinin nispi olarak radyasyon ile enerji yayma yeteneğidir.
Burdanda anlayacağımız gibi her maddenin kendine ait bir Emissivity değeri var. ölçeceğiniz materyale göre emissivity değerini ayarlamanız sizi gerçek ısı değerine daha çok yaklaştırıyor.

Termal kamera kullanırken dikkat etmemiz gereken bi diğer husus parlak yüzeyler siyah yüzeylere göre daha yansıtıcıdır. buda bizi aldatabilmektedir. yani termal kameramız bir cismin ısısını gerçeğin dışında gösterebilmektedir. örneğin notebook anakartlarında vida yuvalarının çevresindeki parlak yüzeylerden ,parlak lehimlerden yada ram slotunun demir parlak kısımlarından çevredeki ısı yansıyıp termal kameramıza gelir bizde oranın ısındığını düşünürüz. halbuki kamerada orayı o şekilde görmemizin sebebi yüzeyin parlak yansıtıcı özelliğinden kaynaklanmaktadır. Orada herhangi bir ısınma söz konusu değildir. Aşağıda notebook anakartından çekilmiş bir görüntüde bu olay gösterilmektedir.

Aşağıdaki resimde içinde sıcak su bulunan parlak yüzeye sahip cismin üzerine siyah bant yapıştırıldıktan sonraki termal kamerada görüntüsü gösterilmektedir. siyah bant yapıştırılan yer siyahın soğurma özelliğinden dolayı sıcak(163 derece) diğer parlak yüzeyler yansıtma özelliğinden dolayı termal kamerada soğuk(73 derece) gözükmektedir. Aslında iki yerin sıcaklığıda eşittir. Bu nedenle termal kamera kullanırken bunlar dikkat edilmesi gereken hususladır.

Konumuza dönecek olursak üründe ayarlı otomatik kapanma özelliği,fotoğraf çekme özelliği,flash özelliği,dil ayarı, sd kart yuvası mevcut ve pc yazılımıyla geliyor. pc yazılımıyla ekrandaki görüntüyü pcye az gecikmeli olarak aktarılabiliyor.
Sonuç olarak ürün fiyat performans ürünü notebook tamiri için kullanılabilecek ürünlerden biri( cep telefonu anakartı için ben önermiyorum) termal kamerada ısınan smd küçük kompenentleri seçmekte zorlanabilirsiniz.(ben modifiye ettim) Ama entegreleri rahat seçersiniz.

Ben yakından daha net görüntü alabilmek için termal kamerayı modifiye ettim termal kameranın önüne cnc lazer makinalarında kullanılan lenslerden koydum.

son olarak lensli kameradan çektiğim birkaç görüntüyle yazıyı noktalamak istiyorum. Herkese iyi günler.

super io

wifi kart

bilgi hakedene verilir
Tokatlı
Has thanked: 64 times
Been thanked: 8 times

Re: Termal Kamera UTI260B

Post by Tokatlı »

Teşekkürler üstadım bu değerli bilgiler için.
Vusal
Site Admin
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1953 times

Post by Vusal »

Termal kamera almayi dusunener icin guzel bir aciklama.
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
EBUKELAM
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by EBUKELAM »

Halit Ustam çok başarılı ve faydalı bi paylaşım yapmışsın. Teşekkür ederim, Allah razı olsun
Bilişim Merkezi -Talat Topçu
NK_KANTAR
Has thanked: 29 times
Been thanked: 24 times

Post by NK_KANTAR »

BAŞTA VUSAL HOCAMIZ VE HALİT HOCAMIZ VE DİĞER USTALARIMIZ OLMAK ÜZERE

HEPNİZE

SELAMU ALEYKÜM

MUBAREK GÜZEL İNSANLAR

HALİT HOCAMIZ YİNE DÖKTÜRMÜŞ MAŞALLAH

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM