Toshiba noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
carso

Toshiba c670-132 açılmıyor fikirlerinize ihtiyacım var

Post by carso »

Selamlar herkese
Anakart Hannstar marka EK'te resimleri görebilirsiniz. Anakart şemasını çok aradım ustalarımda olmadığını söyledi.Aşağıda genel fotoğrafları var.
Sorun şu R020 ayağına direk voltaj uyguluyorum 19 v adaptör ( voltaj enjeksiyonu yapacak ayarlı şarj istasyonum yok)
Lakin batarya ayaklarına 2.5 3 gibi voltaj geliyor ama doldurmuyor şuan anakart açılmadığı için ayrıca anakart açılmıyor led ışığı yanmıyor.fds4435bz p kanal mosfet draine 19 geliyor Gatede 4.5 gibi voltaj var.Burda sadece bataryayı besliyor sanırım peki 19 volt r020 ayağına nereden geliyor anlayamadım henüz anlatan olmadı havadan gelmeyeceğine göre bakmam gereken neresi olabilir o hat f8707 n kanal üzerindeki diğer mosfetler sağlam mosfet sağlam dışarı alıp denedim çünkü özellikle fds4435bz mosfet şu kısımda takıldım drain source kısa devre vermiyor Gate - source arasında kısa devre veriyor bu normal mi (p kanal mosfet Halil hocam iyice anlattı ayrıca bakıp okudum türünde yapılacak testlerdede kafam karıştırdı gate ile source kısa devre vermesi normalmiş) peki benim sorunum nedir anlaşılamadım halen henüz yeniyim ekipmanlarım var sayılır ama izah edemedim boardview olsadı en azından takip ediyordum bunuda yapamıyorum.
Deneyim yaşamış arkadaşlar ip ucu verirseniz çok sevinirim 😇

Drain Source kısa devre yok ohm source Gatede kısa devre veriyor
Image
halit al
Has thanked: 279 times
Been thanked: 477 times

Re: Toshiba c670-132 açılmıyor fikirlerinize ihtiyacım var

Post by halit al »

Mosfeti disarda olctugun gate ve source arasi kisa devreyse o mosfet bozulmustur. Mosfeti degistir ve ondan sonra olcumleri yap gate source arasi kisa devre oldugundan dolayi sen gate bacagina hangi voltaji verirsen ver source ile ayni voltaja sahip olur ve mosfet acilmaz bu işin ayri boyutu. Ayrica p kanal mosun gate bacagina 19 volt verilmez sen zaten mosfetten 19 volt gecirmeye calisiyorsun. Bu sekilde mosfet hicbirzaman acilmaz
bilgi hakedene verilir
carso

Post by carso »

halit al wrote: Sun Jun 18, 2023 5:01 pm Mosfeti disarda olctugun gate ve source arasi kisa devreyse o mosfet bozulmustur. Mosfeti degistir ve ondan sonra olcumleri yap gate source arasi kisa devre oldugundan dolayi sen gate bacagina hangi voltaji verirsen ver source ile ayni voltaja sahip olur ve mosfet acilmaz bu işin ayri boyutu. Ayrica p kanal mosun gate bacagina 19 volt verilmez sen zaten mosfetten 19 volt gecirmeye calisiyorsun. Bu sekilde mosfet hicbirzaman acilmaz
Diğer konumda bunu belirtmiştim aynı durumu söylemiştim zaten şimdi teşekkür ederim
carso

Post by carso »

Gate bacağında 19 v verip mosfet yerini direklemiş gibi düşünün bu yüzden mosfet görevini sormuyorum sadece anakart devam edip çalışmasını görmek istiyorum.Gate bacağı olduğu yere direk kablo bağlantısı ile açıklıyıcı oldum mu (SADECE DENEME YAPMAK İÇİN EMİN OLMAK İÇİN YAPIYORUM) Olay mosfet iptal etmek değildir mosfet ayağına tel atmak değildir.bu Yüzden mosfet veya başka birşeyin tanımını istemiyorum.

@halil bey siz deneyiminiz var Biliyorsunuz ben henüz bu deneyimi yapmadım o yüzden önceki konuda belirtmeme rağmen mosfet açıklamasında durduğunuzu anlamadım bir türlü yinede teşekkür ederim 😊
carso

Post by carso »

fds4435bz mosfet değişimi ve drain sourceye tel atıp denedim sonra fds4435bz değiştirdim kısaca görüntüyü aldım lakin ram 2ci slottuna takınca yine görüntü gelmiyor ve kuzey çip ve bobin ısınıyor diğer slottayken herşey normal lakin io da problem olmuş touchpad çalışmıyor ve fişe takınca cihaz otomatik açılıyor.
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 2010 times

Post by Vusal »

2ci slotun calismama ihtimalleri
ram pinlerinde soguk lehim, ram pinde okisdleme. ust hatta olabilir oksidleme, cpu ile arasinda hatt kopmasi
autostart olmasi o modelde rtc batt olmadig durumda start alir ve ya buna sio, ethernet card sebeb olabilir
touchpad calismamasi direk sio ile alakali olmaz
voltaj sorunu data clk sorunu .nadiren sio arizasi oluyor
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
carso

Post by carso »

Vusal wrote: Wed Jun 21, 2023 11:55 pm 2ci slotun calismama ihtimalleri
ram pinlerinde soguk lehim, ram pinde okisdleme. ust hatta olabilir oksidleme, cpu ile arasinda hatt kopmasi
autostart olmasi o modelde rtc batt olmadig durumda start alir ve ya buna sio, ethernet card sebeb olabilir
touchpad calismamasi direk sio ile alakali olmaz
voltaj sorunu data clk sorunu .nadiren sio arizasi oluyor
üstadım bahsettiğin rtc batt bios pilinden mi bahsediyorsunuz ? Bios pili hatası vermiyor RTC uyarı ve hatta tarih zamanı tutuyor Ram pimler o an aklıma gelmedi touchpad direk aklıma iodan geldi ayrıca bacaklarına bakamadım zamanla oturcaktır değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
Post Reply

Return to “Toshiba”