Casper, Grundig, DNS noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
met0029
Has thanked: 9 times
Been thanked: 49 times

CASPER C15B 0.70 AMPER SORUNU

Post by met0029 »

Ustalarım hayırlı sabahlar geçen günlerde elime c15b kart geçti.Kronik ram beslemesindeki tranzistör yanmış arkasındaki apwyi yakmıştı.Bobini değiştim 330uf tantalı değiştim mosfeti değiştim tranzistör yanık pcbye doğru şekilde oturtuldu.APW8819 Entegre değişti
arka taraftaki tranzistörler değişti ve 1.35v ram voltajı çıktı.Ama kartta bir sorun var kart 0.70 amperde çakılıyor.Uma denendi bios denendi işlemci ram denendi.Tek sorun hm gibi duruyor.Elimde sağlam hm var.Sorun neden olabilir kroniği varmıdır başka.Zamanında birkaç kere çözdüm bu ram beslemesini fakat 3 4 kere karşılaştım pcb komple yanık oluyor üst katmana kadar..

Not:Cihazı satın aldım ve ram beslemesinden dolayı 4.nesil işlemci uçmuş elimde test edecek 4.nesil işlemci yok.Fakat sağlam müşteri işlemcisi ile denedim 0.70de kaldı.
Not:Ram sökükkende aynı amperi çekiyor.
2009 Casper Service Emre Bilişim
karazafer_
Has thanked: 28 times
Been thanked: 14 times

Re: CASPER C15B 0.70 AMPER SORUNU

Post by karazafer_ »

ram voltajlarına baktınız mı. sadece ram beslemesi değil bütün beslemeler.

edit: sr17e var sanırım üzerinde bu pch da problemli bir pchtır. asuslarda da 4 nesil kartlarda benzeri durumla karşılaştım. kartlarda benziyor yapı olarak. fakat onda ram takmayınca amperde fark oluyordu. çıkan arızalı pchtan cıtcıt cıt diye ses geliyordu. bilginize.
~Kalite asla tesadüf değildir.Tecrübe, bilgi ve teknolojinin eseridir.
met0029

Post by met0029 »

Dün akşam n550 geldi i7 4.nesil hq.Bataryayı sökmeden ekran değişmişler cihaz tetik almayı bırakmış.Sr17e ısınıyordu.Değiştim fakat o da 0.95de kaldı.Aşırı narin bir çip çok çabuk kızarıyor.Muhtemelen ısıdan hemen kendini bıraktı :(

C15B zaten çok ince kart değişmeye biraz korkuyorum açıkcası.Refurishbed bile alsam bgada bozulup gidebilir.Birdaha 4.nesil işlemci gelirse deneyeceğim.
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 2010 times

Post by Vusal »

1. o modellerde kronik bir sorun.
ama PCH 1.35v-dan etkilenmez. yani onla alakali bir voltaja sahip degil.
CPU olma ihtimali var ama onu da denedin sanirsam. RAM-in DATA ve CLK sinyallerini osiloskopla olcmek lazim. duzgun veri akisi varmi. ve ekstra SPD voltaji varmi ram icin.

2. batarya ve ya adp takiliyken panel degismek mumkun ama her isin bir sirri vardir. nasil cikarip tutacagin teknik onemlidir.
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
met0029

Post by met0029 »

Osiloskobum yok maelesef.Elime işlemci denk gelirse araştıracağım sorunu.Evet kronik sorun birkaç defa çözdüm
karazafer_
Has thanked: 28 times
Been thanked: 14 times

Post by karazafer_ »

met0029 wrote: Sat Aug 19, 2023 4:35 pm Dün akşam n550 geldi i7 4.nesil hq.Bataryayı sökmeden ekran değişmişler cihaz tetik almayı bırakmış.Sr17e ısınıyordu.Değiştim fakat o da 0.95de kaldı.Aşırı narin bir çip çok çabuk kızarıyor.Muhtemelen ısıdan hemen kendini bıraktı :(

C15B zaten çok ince kart değişmeye biraz korkuyorum açıkcası.Refurishbed bile alsam bgada bozulup gidebilir.Birdaha 4.nesil işlemci gelirse deneyeceğim.
ben batarya sökmüyorum genelde. Soketi düzgün çıkarıp taktıktan sonra dikkatli bir şekilde sorun yaşamazsın. iyi hizalayıp iki taraftanda eşit şekilde yerine takarsan bir problem olmaz.
~Kalite asla tesadüf değildir.Tecrübe, bilgi ve teknolojinin eseridir.
met0029

Post by met0029 »

Evet aslında öyle ama takan bayim tamirle hiç alakası yok kendi başına iş yapmaya çalışmış sağlam cihazı bozmuş.
Post Reply

Return to “Casper, Grundig, DNS”