Lenovo noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
sf7997
Been thanked: 4 times

LENOVO YOGA 500 ŞARJ OLMAMA SORUNU

Post by sf7997 »

Herkese hayırlı işler kolay gelsin.Servise bi adet yoga 500 çalışıyo ama şarj olmuyo şikayetiyle geldi.Anakart kodu: lt41 skl mb 14292-1
Cihazda herhangi bi sıvı temas yok.Ayrıca cihaz bazen start alıp 2 3 saniye sonra kapanıyo.Şarj devresine odaklandığımda 2.giriş mosfetinin gate bacağında 20v olduğunu gördüm.Bu p kanal mosfet için normal değil tabi.entegrenin bazen regn bacağında 6v olmadığını gördüm.Start alıp kesme durumunu ondan yapıyo.Regn ayağındaki pc4411 i devreden ayırdım ve 6v geldi ayrıca 2.mosfetin gate bacağında voltaj bölücü devreyle hesapladığımda 1.8v geldi cihaz normal çalıştı ve batarya takılıyken amper yükselmeye başladı.Fakat dc kabloyu çıkarıp tekrar taktım denemek için ama bi daha amper yükselmedi şarj olmadı.2.mosfetten emin olmak için değiştirdim pc4411 i değiştirdim ve entegreyi değiştirdim naptıysam bi daha şarj olmadı.İşin tuhafı pc4411 i devreden ayırdığım zaman entegre 6v çıkarıyo ama tekrar lehimlediğim zaman 1-2v arası bi voltaj çıkarıyo.Hatta pc4411 e bağlı olan 2 adet direnci de ayırdım belki onun ilerisinde bi sıkıntı vardır diye ama bi değişiklik olmadı.Bu noktadan sonra nereye bakmam gerek arkadaşlar şarj olması için hangi sinyallere ya da voltajlara odaklanmam lazım?şimdiden teşekkürler herkese.
halit al
Has thanked: 279 times
Been thanked: 477 times

Re: LENOVO YOGA 500 ŞARJ OLMAMA SORUNU

Post by halit al »

Sarj entegresinin vcc acdet ve regn bacaklarinin voltajlarini tekrar kontrol edin buraya yazarsiniz .vcc ve acdet bacagindaki voltajlar sabit kaliyormu onlarada bakın vcc ve acdet normal sinirlardaysa regn voltajinin direk 6volt seklinde entegreden cikmasi gerekir cikmiyorsa 1 entegrede sorun vardir. 2 bu voltaji dusuren baska bir sebep vardir. Reng bacagindaki omaj normalmi onu kontrol edin ve ona baglı olan diyotun PD4401 katotundaki omajida kontrol edin. Pc4411 tekrardan bozulmus olabilir. Onuda degistirmeyi deneyin. Bunlari yaptiktan sonra ariza hala devam ediyorsa regn bacagindan voltaj verip cekilen amperi izleyin yuksek amper cekiliyorsa isinan elemani gözleyin. cunku bazi devre elemanlari normalde saglam gözüksede voltaj aldiginda davranışı degişebiliyor.

ikinci P kanal mosun acilabilmesi icinse sarj entegresinin acok pininden cikan(opendrain) acav_in voltajinin , regn voltaji ve pr4424 ve pr4429 voltaj bölücü direncler ile oluşturulup q4401 mosfetinin 2. Bacağini tetiklemesi gerekki pr4406 direncinin bir bacagi topraklansin. Böylece pr4403 ve pr4406 voltaj bölücü direncler kullanilarak pu4402 mosfeti acılsın
bilgi hakedene verilir
sf7997

Post by sf7997 »

vcc 19v sabit
acdet 2.6v sabit
regn bacağı ise kapasitör bağlıyken 1.2v - 1.4v arası gidip geliyo halit ustam.Kapasitör bağlı değilken 6v var.Regn bacağının omajına baktım 73k civarında.6v verdim amper yükselmedi ısınan bi şey yok ustam.pd4401 anakartta lehimli değil pd4404 demek istedin galiba.onun da katod bacağı Megaohm civarında.Bi kısa devre görünmüyo.Bataryanın şarj olmaması regn voltajının saçmalığından veya kapasitörün devrede olmamasından ya da p kanal mos un düzgün açılmamasından mı yapıyo acaba ustam?çünkü regn voltajı olmadığı zaman p kanal mosun gate bacağına direk 19v gidiyo bu da normal değil tabi.dediğim gibi ilk başta kapasitörü ve voltaj bölücü dirençleri ayırdığım zaman 6v gördüm sonra hepsini tekrar yerine lehimledim sonra pil şarj olmaya başladı yani amper yükseldi fakat kabloyu çıkarıp tekrar bağladığım zaman şarj almadı bi daha.
sf7997

Post by sf7997 »

cihazın açıkken verdiği tepkiyi video olarak atıyorum buraya ustalarım.cihaz anlık şarj alıp kesiyo gibi duruyo.pilden yapar mı acaba?

[External Link Removed for Guests]
halit al

Post by halit al »

Vcc ve acdet normal sinirlarda yazdiklarina gore regn bacaginda kis devre gozukmuyor. Cap cikardigin halde artik orda 6volt yokmu? Varsa eger cap takmadan bir test et sarj oluyormu.eger artik 6volt goremiyorsan orda buraya bagli voltaj bölücü direnci ,pd4404 ve cap sök bak bu devrede regn voltaji cikiyor mu? Cikmiyorsa artik entegreyi degismen gerek. Reng voltaji cikmazsa boost devresi calismaz dolayisiyla entegre ust ve alt mosfeti suremeyecegincen baratya sarj olmayacaktir. Bir diger konu regn voltaji cikmazsa p kanal mosfette acilmayacak cunku voltaj bolucuyle devresiyle olusturulan acav_in voltaji olusmayacak. Bataryanin devreyi etkileyip etkilemedigin anlamak icin batarya yokken regn voltajinin surekli sabit kalip kalmadigini ve p kanal mosun acik olup olmadigina bakarsk karar verebilirsin. Bataryayi takinca regn dusuyor ve p kanal mos acilmiyorsa o zaman bataryadan süphelenebilirsin. Her ihtimale karsi batarya doldurucu mosfetlerinde kontrolünü yapman en doğrusu olur. Son olarak pc4411 degistirdigini söylemissin oraya 2.2 uf degerinde bir kapasitörmü taktın?
bilgi hakedene verilir
Baja21
Has thanked: 30 times
Been thanked: 2 times

Post by Baja21 »

Tam emin olmamakla beraber yoga 500 şarj sorunu ile ilgili bir sorunu çözen arkadaşın çözüm fotosunu atıyorum.

halit al

Post by halit al »

Baja21 wrote: Sun Sep 17, 2023 5:48 pm Tam emin olmamakla beraber yoga 500 şarj sorunu ile ilgili bir sorunu çözen arkadaşın çözüm fotosunu atıyorum.

Semaya gore zaten orda 10 ohm direnc olmasi gerekiyor. Oda bq entegresinin vcc bacagi icin sigorta direnci. Bu arkadasin cihazinda muhtemelen bu direnc yanmistir o yuzden oraya ayni direnci takmis.
bilgi hakedene verilir
sf7997

Post by sf7997 »

Ustalarım baja21 ustamın dediği vcc dirence baktım 10ohm olması gerekirken değer kaybedip 1k civarına çıkmış.10hm direnci ve regn bacağındaki cap i taktım cihaz şarj oldu sorun çözüldü.Hepinize çok teşekkürler Allah razı olsun emeğinize bilginize sağlık
halit al

Post by halit al »

Hayırlı olsun sen once bq entegresinin vcc voltajinda sabit 19 volt var dediginde o voltaji vcc bacagindanmı ölçmüştün yoksa diyot yada direncin bacagindan mı ölçmüştün?
bilgi hakedene verilir
sf7997

Post by sf7997 »

Valla halit ustam 10ohmluk dirence bağlı olan kapasitörden ölçtüm.Vcc voltajı beni de yanılttı açıkçası çünkü ölçtüğümde sabitti eğer gelgitli bi voltaj vardıysa da şansıma denk gelmedi bana.Ben 19v u sabit görünce orda sorun aramayı bıraktım
Post Reply

Return to “Lenovo”