HP, Compaq noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
tolga
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

HP Elitebook 88540W - LA-4951P

Post by tolga »

Merhaba kıymetli ustalarım.
Hp Elitebook 8540w cihazın anakart kodu: LA-4951 Rev: 1.0

Cihaza kendi adaptörünü yada güç kaynağından adaptör ucunu taktığımda anlık olarak led yanıyor ve hemen sönüyor.
Voltaj PQ101 source bacaklarında 19v görünüyor draine geçmiyor.
şarj entegresi etrafında omaj ölçümü yaptığımda düşük olduğunu gördüm
mosfetlerin ve diğer kompenantların ölçümünü yaptım. şüphelendiğim kompenantları değiştirdim.

PQ107 ye 2 adet mosfet taktım dışardada kontrol ettim. takıp söktükten sonra kısa devreye düşüyor.

PR102 tarafından düşük voltaj vererek devam ettim. en son 19v verdiğimde 0.006a çekiyor.

Yanlış bir yere mi odaklanıyorum çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şema: [External Link Removed for Guests]
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 2010 times

Re: HP Elitebook 88540W - LA-4951P

Post by Vusal »

salam
probook elitebook serilerinde genelde dc jackte beyaz led aisik daim aktiv olmaz. anlik yanip soner

PR102 shunt direncin degeri GND karsi kac ohm ?
Adp bagladiginda PR102 direncte kac V goruluyor ?
Mosfetlerin gate bacaklarinda kac V var ?
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
tolga

Post by tolga »

Vusal wrote: Thu Feb 01, 2024 9:44 pm salam
probook elitebook serilerinde genelde dc jackte beyaz led aisik daim aktiv olmaz. anlik yanip soner

PR102 shunt direncin degeri GND karsi kac ohm ?
242 Ohm ustam
Vusal wrote: Thu Feb 01, 2024 9:44 pm Adp bagladiginda PR102 direncte kac V goruluyor ?
0V
Vusal wrote: Thu Feb 01, 2024 9:44 pm Mosfetlerin gate bacaklarinda kac V var ?
PQ101
S- 19v
G- 19v
D- 0v

PQ102
Tüm bacaklar 0v (0.052v) yani 0.5mv gibi bişey var.

PQ101de Source'dan Drain'e tel attım PR102ye 19v geliyor. ama yine ilerlemiyor. bende BQ24740 değiştim PQ106 ve PQ107 N-Channel mosfetleri dışarı aldım test ettim buzzerde. kısa devre gösteriyor. 2sini yeniledim.

Zannediyorum ki PQ101'e tel attıktan sonra yada PR102'ye direk 19v verdikten sonra tekrar PQ107 kısa devreye düştü.
halit al
Has thanked: 279 times
Been thanked: 477 times

Post by halit al »

Öncelikle bu modelde kontrol etmeniz gereken yer giriş mosfetleri değil oncelikle stanbdy entegresinde 3vl ve 5vl voltaji cikiyormu onu kontrol edin o voltajlar çikmiyorsa once halletmeniz gereken yer orasi. Bunlar cikiyorsa bu sefer ilk mosun gate bacagina yogunlaşin ve cikistada kisa devre kontrolunu yapin
bilgi hakedene verilir
tolga

Post by tolga »

halit al wrote: Fri Feb 02, 2024 2:57 pm Öncelikle bu modelde kontrol etmeniz gereken yer giriş mosfetleri değil oncelikle stanbdy entegresinde 3vl ve 5vl voltaji cikiyormu onu kontrol edin o voltajlar çikmiyorsa once halletmeniz gereken yer orasi. Bunlar cikiyorsa bu sefer ilk mosun gate bacagina yogunlaşin ve cikistada kisa devre kontrolunu yapin
bobinlerden ohm ölçümü yaptım yüksek ohm görünüyordu. ama neden önce 3v 5v tarafına bakmam gerektiğini anlamadım. belkide orda yanılmıs olabilirim. müşterim iş yerinde kullanıyormus. içerisinde önemli bilgileri olduğu için cihazı teslim ettim öylece.
şöyle bi durum var. cihazı topladım. adaptör ucunu taktığımda led yanıp sönüyordu. power butona bastğımda ise 7-8 kere turuncu led yanıp sönüyordu. 3v 5v ve io nispeten sağlam olmasa tetiği almazdi diye düşünüyorum.
halit al
Has thanked: 279 times
Been thanked: 477 times

Post by halit al »

Çünkü şemayi inceledim ve ilk mosun açilmasi için 3volt ldo voltajinin aktif olmasi gerekiyor ve 3volt ldo ilk mosfet açilmadan aktif oluyor. O yüzden ilk orayi incelemen gerekiyor dedim. Basta pq101 mosfetin drain bacagina 19 volt gecmiyor yazmişsiniz. Mosfet acilmadan cihaz zaten düzgun start almayacak. Pq101 tel atmissiniz mosfetler kısa devreye düşmüs (Anakartta bir sorun olmasa tel atmayla kisa devreye düsmez onlar muhtemelen batarya bobin tarafinda bir kisa devre vardir) ondan sonra 2 mosfeti yenilemişsiniz ama ondan sonra 19 volt moslardan geçiyormu gecmiyormu yazmamişsiniz ilk mosun gate bacağini açan sinyalde bir eksiklik var ve o sinyal diger devreler duzgun calişmadan cikmaz dolayisiyla cihaz duzgün calişmaz. Once ilk mosfetin düzgün açilmasini saglayan sinyale odaklanmaniz gerekirdi ki oda standby entegresiyle ve anakarttaki baska devreyle alakalı.
bilgi hakedene verilir
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 2010 times

Post by Vusal »

242 Ohm ustam
bu kisa devre artik
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
tolga

Post by tolga »

halit al wrote: Fri Feb 02, 2024 9:28 pm Çünkü şemayi inceledim ve ilk mosun açilmasi için 3volt ldo voltajinin aktif olmasi gerekiyor ve 3volt ldo ilk mosfet açilmadan aktif oluyor. O yüzden ilk orayi incelemen gerekiyor dedim. Basta pq101 mosfetin drain bacagina 19 volt gecmiyor yazmişsiniz. Mosfet acilmadan cihaz zaten düzgun start almayacak. Pq101 tel atmissiniz mosfetler kısa devreye düşmüs (Anakartta bir sorun olmasa tel atmayla kisa devreye düsmez onlar muhtemelen batarya bobin tarafinda bir kisa devre vardir) ondan sonra 2 mosfeti yenilemişsiniz ama ondan sonra 19 volt moslardan geçiyormu gecmiyormu yazmamişsiniz ilk mosun gate bacağini açan sinyalde bir eksiklik var ve o sinyal diger devreler duzgun calişmadan cikmaz dolayisiyla cihaz duzgün calişmaz. Once ilk mosfetin düzgün açilmasini saglayan sinyale odaklanmaniz gerekirdi ki oda standby entegresiyle ve anakarttaki baska devreyle alakalı.
makinayı teslim ettim fakat ilk müsait zamanda şemayı açıp öğrenmek adına inceleyeceğim.
değerli ve kıymetli yorumunuz için teşekkür ediyorum.
vakit ayırıp yorum yazdığınız için minnettarım.
Post Reply

Return to “HP, Compaq”