Lenovo noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
mega
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

LENOVO V510-15IKB (DA0LV6MB6F0-REV:F)

Post by mega »

Merhaba lenovo cihaz sürekli fan çalışıyor işlemci çıkardım. İte çıkardım 3v-5v var bu sorunla karşılaşan oldu mu?
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 2018 times

Re: LENOVO V510-15IKB (DA0LV6MB6F0-REV:F)

Post by Vusal »

salam
ITE neden cikardin ?
ne olcumler yaptiniz.?
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
mega

Post by mega »

işlemci bozuk olduğu için direk start alıyor diye işlemciyi söktüm yine start aldı main bios söktüm yine start aldı ite söktüm yine start adı 3v var 5v var 1.3 volt var
mega

Post by mega »

vusal ustam cihazda işlemci arızalı olduğu zaman işlemciyi söktükten sonra 19volt verdiğimizde fan susması gerekmiyor mu? bunda devamlı dönüyor.
halit al
Has thanked: 280 times
Been thanked: 479 times

Post by halit al »

mega wrote: Fri Apr 12, 2024 11:27 am Merhaba lenovo cihaz sürekli fan çalışıyor işlemci çıkardım. İte çıkardım 3v-5v var bu sorunla karşılaşan oldu mu?
İşlemci ve ite sökmeden önce mainon ve pu15 entegresini kontrol etseniz daha iyi olurdu. ite ve işlemci söksen bile 3v ve 5volt aktif olacak ve pu15 entegresinde 6-7 ile 8-9 pinleri arasında kısa devre varsa 5v_s5 voltajı +5v convert olur buda fanın besleme pinine gider.Eğer anakartta böyle bir problem varsa fanın çalışması anakartın start aldığı anlamına gelmez
bilgi hakedene verilir
mega

Post by mega »

benim merak ettiğim halit usta işlemci bozuksa ve işlemci çıkarınca fan çalışır mı? yoksa fan susar mı?
halit al

Post by halit al »

mega wrote: Sun Apr 14, 2024 7:24 pm benim merak ettiğim halit usta işlemci bozuksa ve işlemci çıkarınca fan çalışır mı? yoksa fan susar mı?
şöyle cevap vereyim fanın çalışması için işlemcinin illa sağlam olmasına gerek yok. fanın vcc voltajının sabit olduğu pwm ile sürülen 4 pinli modeli olduğu gibi birde vcc voltajı düşürülerek fanın devrinin ayarlandığı 3pin modeller var. sen bu fanlara gerekli çalışma şartını sağlarsan zaten çalışırlar.
bilgi hakedene verilir
mega

Post by mega »

Kusura bakman benim anlamak istediğim v510-15ıkb Anakart'ın sadece işlemci bozuk olduğu nu varsayalım ben bu işlemciyi yerinden çıkardığım zaman anakar'ta 19 volt verdiğim zaman işlemci fanı döner mi?Yoksa Stanby Modunda mı? bekler.
Ben bir arkadaşın sözüyle direk işlemciyi söktüm ve işlemcinin altındaki kapasitör omaj ları düşük değil ben ölçüm yapmadan direk fanı söktük ve işlemci yokken voltaj verdim yine fan çalışmaya devam etti benim anlamak istediğim ben işlemciyi söktüğüm zaman bios pili taktığım zaman sonrasın da 19v verdiğim de cihaz stanby modun da beklemesi gerekmiyor mu?
halit al

Post by halit al »

Bu anakart için konuşuyorsak eğer normal çalışan bir kartta cpuyu söktügün zaman güney köprüsu ve cpu tümleşik olduğu için cihaz start almayacak o yüzden fanın çalışmasi için gereken +5V besleme voltajı oluşamaz. Çünkü sio, starta basınca güney köprüsünden gerekli sinyalleri almayacağı için main on sinyalini aktif etmeyecek dolayısıyla pu15 entegresindeki +5V_S5 voltajı fanın beslemesi için gereken +5v voltajina dönüşemez. Yukarda da yazdığım anormal bir durum oluşursa yani main on sinyali, sionun kendisi yada yazılımı bozuk diye veya anakarttaki başka bir sebepten dolayı aktif olursa veya pu15 entegresinin yazdıgım bacakları kisa devre olursa o zaman fan aktif duruma geçebilir.

Sorunun cevabına gelecek olursak sağlam çalışan kartta veya sadece cpusu bozuk(bunun altını çiziyorum) olan bir kartta cpuyu sökersen 19 volt verince cihaz standbyda kalır.
Ama yukarda da belirttiğim kısimlarda veya farkli nedenden dolayı bir sorun varsa kartta cpu saglam veya değil farketmez fan aktif olabilir. Fan dönmesi veya dönmemesine bakarak cpunun sağlam veya bozuk olduguna ilişkin bir yorumda bulunamazsın.
bilgi hakedene verilir
mega

Post by mega »

halit ustam çok teşekkür ederim cpu boşuna sökmüş olduğu mu? anladım bilgi ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Post Reply

Return to “Lenovo”