Lenovo noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
mehmetmickin
Been thanked: 3 times

Lenovo v15-ada05 / m.2 nvme ve wifi sorunu

Post by mehmetmickin »

Müşteri mavi ekran şikayetiyle getirdi cihazı.temiz windows kurulumu ve en güncel driverlar kuruldu.tekrar mavi ekran hataları devam etti.mavi ekran hataları hem wifi hem ssd den kaynaklı kodlardı.daha sonra cpu stress test ram memtest(derin test usb boot ile) gpu stress test yapıldı ve herhangi bir sorun yok.nvme ssd söküp sata ssd takarak temiz kurulum yaptıktan sonra mavi ekran sorunu kalktı ama bu sefer wifi rastgele tamamen kayboluyor yeniden baslatınca tekrar geliyor farklı wifi kartı ile denendi sorun yinede devam ediyor.bios yazıldı batarya ve rtcbatarya sökülüp sıfırlandı.m.2 soket voltajları ve sinyaller kontrol edildi ve yine data yolları diyot modunda kontrol edildi herhangi bir problem gözükmüyor.hem ssd mavi ekran hemde wifi kaybolması ssd yada wifi nin arızalanma ihtimalini düsük ihtimal görüyorum cünkü ikiside m.2 ve pcie yolunu kullanıyor. umarım sorunu anlatabilmisimdir.başka kontrol etmem gereken yerleri söylerseniz sevinirim.
mehmed0606
Has thanked: 6 times
Been thanked: 44 times

Re: Lenovo v15-ada05 / m.2 nvme ve wifi sorunu

Post by mehmed0606 »

sa kardesim windows 11 denedinmi 10 mu kurdun cünki senin anlattıgın sorunla ilgili lenovonun bir cihazında karsılastım dedigin gibi windows acıyorum wifi yok aygıt yöneticindede görmüyor yeniden baslatıyorum geliyor windows 11 kurmustum yeni nesil bir cihazdı sorun düzeldi
İşlerinde de Allah’tan korkanlarla istişare et.
mehmetmickin

Post by mehmetmickin »

Windows 11,10 ikiside denendi.legacy ve uefi de denedim yine devam ediyor sorun.artık Soc problemi diye düşündürmeye başladı çünkü m.2 ssd mavi ekran sorunu ve bazen biosta bile görünmeme gibi durumlar onu düşündürüyo ama yinede Soc a suc atıp gecmek istemiyorum iyice emin olmak istiyorum ama dedigim gibi herseyi kontrol ettim.birde şuan aklıma takılan pcie rx tx kuplaj kondansatörlerinde mi sorun var acaba. onlarıda kontrol ettim kısa devre yok ama esr metrem olmadığı icin esr degerlerini ölcemedim.belki tecrube eden vardır diye konu actım arızayı bulamayınca
Vusal
Site Admin
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1953 times

Post by Vusal »

gecen bir leno geldi. amd a4-9
mavi ekran yapiyordu. bazen devamli mavi ekran hatasi verdi. stres test zamani sonuc vermedi.
ama bu cpu-nun bozuk olmama anlamina gelmiyordu. cunki tek supheli oydu.
degistirdim ve sorun duzeldi
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
Vusal
Site Admin
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1953 times

Post by Vusal »

mehmetmickin wrote: Wed Jan 11, 2023 10:46 pm Windows 11,10 ikiside denendi.legacy ve uefi de denedim yine devam ediyor sorun.artık Soc problemi diye düşündürmeye başladı çünkü m.2 ssd mavi ekran sorunu ve bazen biosta bile görünmeme gibi durumlar onu düşündürüyo ama yinede Soc a suc atıp gecmek istemiyorum iyice emin olmak istiyorum ama dedigim gibi herseyi kontrol ettim.birde şuan aklıma takılan pcie rx tx kuplaj kondansatörlerinde mi sorun var acaba. onlarıda kontrol ettim kısa devre yok ama esr metrem olmadığı icin esr degerlerini ölcemedim.belki tecrube eden vardır diye konu actım arızayı bulamayınca
oradeki cap.lari baska kartdan ayni hattdan cikarip takabilirsin sorun olmaz
ama sadece diot modla olcmek yeterli. data hatti ile ilgili kanalda pci-e videosunda anlattim
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
mehmetmickin

Post by mehmetmickin »

Vusal wrote: Thu Jan 12, 2023 2:21 am
mehmetmickin wrote: Wed Jan 11, 2023 10:46 pm Windows 11,10 ikiside denendi.legacy ve uefi de denedim yine devam ediyor sorun.artık Soc problemi diye düşündürmeye başladı çünkü m.2 ssd mavi ekran sorunu ve bazen biosta bile görünmeme gibi durumlar onu düşündürüyo ama yinede Soc a suc atıp gecmek istemiyorum iyice emin olmak istiyorum ama dedigim gibi herseyi kontrol ettim.birde şuan aklıma takılan pcie rx tx kuplaj kondansatörlerinde mi sorun var acaba. onlarıda kontrol ettim kısa devre yok ama esr metrem olmadığı icin esr degerlerini ölcemedim.belki tecrube eden vardır diye konu actım arızayı bulamayınca
oradeki cap.lari baska kartdan ayni hattdan cikarip takabilirsin sorun olmaz
ama sadece diot modla olcmek yeterli. data hatti ile ilgili kanalda pci-e videosunda anlattim
Diyot modunda rx ve tx tarafını kontrol etttim hocam voltaj düşümleri hem birbirine eşit hemde olması gereken seviyelerde.birtek kapasitörleri değişmek kaldı oda olmazsa zaten artık Soctan olduğuna emin olacam.bu arada videolarını sen atar atmaz izliyorum zaten hocam o pcie videosunu attığın anda izlemiştim zaten.verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.
Post Reply

Return to “Lenovo”