Lenovo noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
mehmetmickin
Been thanked: 3 times

Lv115sk 15277-1 otomatik start ve vgacore sorunu

Post by mehmetmickin »

Merhaba.herkese kolay gelsin.musteri tetik yok arızası ile geldi. 19v kısa devreydi 81382 kısa devreydi ayni zamanda giris p channel mosfette öyle.ikisini degistirdikten sonra bütün bobin direncleri normal seviyeye geldi.81382 içindeki high mosfet kısa devreydi ve cpu kısa devreye dusmemis 8.6ohm civarı normal seviyede.butun bunlardan sonra adaptör takildiginda cihaz otomatik start aliyor.3vs 5vs ram cpu ve 1.05v vccsa cikmaktadir gfxcore ve vgacore yok.vgacore enable gelmemekte PE_GPIO1 ciktiktan sonra transistor yardimlariyla aktif oluyor ama PE_GPIO1 cikmadigi icin vganin hic bir voltaji aktif olmuyor.hic bir parcada isinma yok İO dahil.bios denendi 5 6 tane vusal hocanin foruma attigi bios dahil.bios cipi degistirildi.rsmrst.slp.lidsw.ad type gibi sinyaller normal sekilde cikmakta ve kisa devre yok.ama pm_pwrbtnout otomatikmen adaptoru takinca once 3v cikiyor sonra otomatik 0v inip tetik alip tekrar 3v cikiyor.tetik aldiktan sonra 5 saniye calisip kapanip sonra tekrar calismaya basliyor hic kapanmadan devam ediyor.bekleyince cpu her koseden esit sekilde isiniyor ama 1.05v vcore ve vccsa voltajlari ciktigin icin bunlara bagli olarak normaldir diye dusunuyorum.önerisi olan varsa sevinirim.
Vusal
Site Admin
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1953 times

Re: Lv115sk 15277-1 otomatik start ve vgacore sorunu

Post by Vusal »

salam
bu kartla ilgili kanalda video var

cpu core devresi ile ilgili sorun vardi bu kartla ilgili
phpBB [video]
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
mehmetmickin

Post by mehmetmickin »

Vusal wrote: Fri Mar 24, 2023 12:20 am salam
bu kartla ilgili kanalda video var

cpu core devresi ile ilgili sorun vardi bu kartla ilgili
phpBB [video]
Tesekkurler hocam.dün arızayı arastirma yaparken denk geldim videonuza ve izledim.sizin video da değindiğiniz bölgeleri kontrol ettim bir problem yoktu.daha sonra en bastan kontrol ederken bios okuması cok kısa suruyor data bir kez low a dusup hemen tekrar 3.3 volta sabitleniyor ve 7.bacak 0.150v yani bios düzgün okunmuyor ondan dolayı buyuk ihtimal vga ve vccgt cikmiyor diye dusunuyorum.vccgt 81382 entegresinin pwm bacaginda 2v var ve pwm sinyali hic yok mosfetler surulmuyor.5 6 tane bios yazdim bios cipide degistirdim ama yinede ayni durumda kaldı.biosun 7.bacagi direkt cpuya bagli oldugu icin biosta duzgun okunmadigi icin sanirim cpu arızalı tam emin olamasamda.yardımın icin tesekkurler vusal hocam
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Post by halit al »

Ram sinyallerini ve svid sinyallerini kontrol ettiniz mi vccgt osiylemi baktiniz
bilgi hakedene verilir
mehmetmickin

Post by mehmetmickin »

halit al wrote: Fri Mar 24, 2023 2:51 am Ram sinyallerini ve svid sinyallerini kontrol ettiniz mi vccgt osiylemi baktiniz
Svid voltajları var hocam ama osiloskopum olmadigi icin data kontrolü yapamiyorum.ram sinyallerini kontrol etmistim ama tekrar kontrol ederken dramreset# cikis yapmadigini farkettim 0.50v civari dusuk voltaj var. 1.2v pull up direncini ve mosfetide kontrol ettim herhangi bir sorun yok pltrst.all system ok gibi sinyaller var.birde ölçüm yaparken vgacore otomatikmen aktif oldu.buyuk ihtimal olcum yaparken cihaz isininca aktif oldu tekrar yeninden baslatinca aktif olmadi ama yine olcum yaparken 2.kez aktif oldu ama yinede goruntu yoktu.reball yapip denemem lazim ama maalesef bga cihazim olmadigi icin deneyemiyorum.iade cikicam.cok tesekkur ederik yardimlariniz icin.
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

cpu vrm entegresinin giris pininde 5v tam sabitmiydi ? cunki cpu devresi dgzun calismiyor buyuk ihtimal ondan dolayi.
mehmetmickin

Post by mehmetmickin »

Vusal wrote: Sat Mar 25, 2023 1:02 am cpu vrm entegresinin giris pininde 5v tam sabitmiydi ? cunki cpu devresi dgzun calismiyor buyuk ihtimal ondan dolayi.
Hocam iade ettim ama yinede bilgi amaclı yazmak gerekirse Evet hocam tam 5v vardı kısa devrede yoktu vcc. pvcc. enable. pwm. Dvron.svid voltajları vardı 1.0v alert# prochot# bunlarda high seviyede yani voltaj vardı bir problem yoktu.ama dikkatimi ceken vccgt kanalının pwm ayagı tam 2v vardı ama pwm frekansı yoktu.cpu voltajı cikiyodu ve 0.600khz gayet stabildi suruyodu.vccgtnin svid datalarindan sonra cıktıgını biliyorum. onun icin biostan cok suphelenmistim cunku biosta bir sorun olursa duzgun okuma olmadigi icin cikmama durumunda bios yazarak düzelttigim cihazlar oluyor.cihazin cs pin 1. Pinini adaptoru takar takmaz olctugum zaman okuma cok kısa suruyordu okumak isteyip okuyamiyodu biosu onun icin baya bios denedim cipide degistirdim hep aynı durumda kaldı cihaz.sonra cihazda olcum yaparken birden bire vgacore ama vccgt degil sadece vgacore un aktif oldugunu farkettim yani muhtemel isininca cpu sinyal cikis yapip aktif oluyordu.daha sonra tekrar ölcüm yaparken halit hocanin hatirlatmasi uzerine dramreset olcugum zaman 0.50v oldugunu gordum yani dramreset yoktu.ondan sonra pes ettim zaten ☺ hersey cpuyu isaret edince.zaten musteri 81382 entegresi icin bekletmistim dahada bekletmiyim dedim.yardimlariniz icin tesekkur ederim cok
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

cpu devresi duzgun calisdigi zaman pwm sinyali duzgun cikar ve yukselir voltaji.
halit ustanin dedigi gibi svide bakmak lazimdi osiloskopla.
Post Reply

Return to “Lenovo”