HP, Compaq noutbuk təmiri

Moderator: halit al

mega
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

HP G6-2216ST YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.

Post by mega »

Merhaba Anakart modeli : DA0R33MB6F1 REV:F Cihaz arkadaşımın servise vermiş olmuyor iade diye vermişler bobinleri sökmüşler tekrar lehimlemişler işaretli bobininin altına kağıt sıkıştırmışlar resimde işaretledim ben tekrar lehimledim cihaz ilk başta 0.03 ampre çıkıp hemen sönüyor tekrrar 0.00 a power soketinde led ışık sabit yanıyor.
UP1585QQAG ölçtüğümde resim olarakta ekledim
3. BACAK = RF BACAGINDA : 2 VOLT
4. BACAK = TONSEL BACAGINDA : 5 VOLT
7.BACAK = OUT2 BACAGINDA : 3 VOLT
8.BACAK = VREG3 BACAGINDA : 3 VOLT
13.BACAK = EN0 BACAGINDA : 2.88 VOLT
16.BACAK = VIN BACAGINDA : 19 VOLT
17.BACAK = VREG5 BACAGINDA : 5 VOLT
VOLTAJLARI VAR AMA SADECE ŞEMADA PL20' 2.9 VOLT VAR VİDEO OLARAK GİRİŞİ ÇEKTİM BAKIP YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ. VİDEO LİNK OLARAK PAYLAŞTIM. YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.
[External Link Removed for Guests]
Attachments
PL.JPG
PU8 UP1585QQAG.JPG
WhatsApp Image 2023-04-12 at 08.37.01.jpeg
halit al
Has thanked: 279 times
Been thanked: 477 times

Re: HP G6-2216ST YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.

Post by halit al »

merhaba yaptığın ölçümlere göre konuşuyorum pu9 entegresinin 5 bacağında 3 volt varsa ve pu8 entegresine bağlı pl25 te 3v ve pl24 te 5volt görüyorsan bu entegrelerle şu aşamada uğraşmana gerek yok. start verip tepkisine baktın mı birde bobinlerin omaj değerleri nedir?
bilgi hakedene verilir
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 2010 times

Post by Vusal »

bu modelde tipik gpu sorunu var. bobin sokme sebepleri UMA moda almislar

ama olcumlerin yani daha dogrusu anakart inceleme yontemin yanlis
misal batarya bobindeki 2.9v neden takildin ? cunki ora batt baglandiginda zaten sarj olucak.

standby ldo varsa bundan sonra bobinlerine bak
bobin ohm degerine bak. bios dene.
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
mega

Post by mega »

uma yapıldığının farkına vardım. tüm bobinleri ölçüğüm zaman şema üzerindede belirtiğim gibi sadece pl20 bobininde 2.9 volt diğer bobinlerde başka voltaj olmadğı için bios denemedim 2 tane bobinde 3 volt ve 5 volt görmediğim için bios deneme ihtiyaçı duymadım
halit al

Post by halit al »

Pu8 entegresinde out2 pininde 3volt yazmissin bu direk 3volt bobinine baglidir. O bobinde 3volt olmadigina eminmisin. Ayrica 3v ve 5volt bobinlerde bazi modellerde starttan sonra cikar
bilgi hakedene verilir
mega

Post by mega »

abi anakart modeli yazdım ama bakma şansın var mı? ben 3 volt ve 5 volt star tan önce olması gerekli diye biliyorum sabah yine ölçerim bide abi şemada neye bakarak star'tan önce olup olmadığını anlıyoruz. ben bu şema okumayı çok istiyorum bilginizi paylaşabilir misiniz.
3 bacak 2 volt
4 bacak 5 volt
8 bacak 3.3 volt
9 bacak 4,5 volt
13 bacak 3.111 ama sabit değil noktadan sonraki kısım hareketli
16 bacak 19 volt
17 bacak 5 volt
22 bacak 4.5 volt
ilk konuyu açtığım da kaydırma yaptım muhtemelen en son votaj bu şekilde ama tekrar tekrar ölçerken bacaklar bir birine değdi muhtemelen güç girişindeki led söndü voltajlar degişti bir birine değmeden önceki voltajlar bu şekildeydi.
halit al

Post by halit al »

Şema okuyabilmeniz için daha doğrusu analiz yapabilmeniz için anakartın çalışma prensibini öğrenmeniz lazım anakart açılırken power sequence dediğimiz sıralamayı takip eder. bu power sequence dediğimiz kısımları bazı şemalarda üreticiler paylaşmıştır. tabi herşey power sequence kısmında yazmaz . örneğin sionun bekleme koşulları yazmaz. 3v 5v entegreden çıkması için gerekli koşullar yazmaz ve bunun gibi şeyler yazmaz. ve de entegreleri tanımanız gerekir. entegrelerin genelde datasheetleri olur ve orada giriş çıkış pinleri ne işe yaradıkları voltajların açılması için aktive edilmesi gereken pinler vb bilgiler yazar. senin paylaştığın şemaya gelince burda kullanılan stanby entegresine göre
bu entegre
1-)vin(19v) ve en0(3v) bacağından voltaj alınca ref bacağından 2volt ve vreg3 bacağında 3volt ve vreg5 bacağından 5volt ldo dediğimiz yani low drop out doğrusal voltajları çıkartır.
2-)ton(time on select) bacağından burdaki voltaj değerine göre entegrenin çalışma frekansı ayarlanır.
3-)skipsel bacağındaki voltaj değerine görede entegrenin çalışma modu ayarlanır.
4-)entegreden çıkan 5volt(ldo) aynı zamanda ugate yani üst mosfetin sürülmesi için boot pinine devre içindeki diyottan geçerek güç sağlar.
5-)entrip1 ve entrip2 bacakları 3v ve 5v kanalındaki yani bobindeki voltajların akım değerlerini ayarlamak ve için direnç ile toprağa bağlanır. bu aynı zamanda kanalların açılması için gerekli bir koşuldur.
6-)şimdi artık 3v ve 5v açılmaya hazırdır ve artık enc bacağından s5_on sinyalini aldıktan sonra artık pwm devresi alt ve üst mosfeti sürmeye başlar ve entegre 19 voltu 3v ve 5volt düşürür. daha sonra bobinde oluşan voltaj fb(feedback pini) tekrar entegreye döner ve voltajın doğruluğu kontrol edilir. voltajda sorun yoksa pgood(open drain çıkışı) pininde pull up direnci yardımıyla 3volt oluşur.

Bu devrede voltajın starttan öncemi sonramı çıkacağı süper io entegresinin gönderdiği quanta da s5_on compal platformlarda bunun adı ec_on başka platformda vb değişir. yani entegrenin bu voltajı alıp almamasına göre değişen birşeydir. yani enc bacağına gelen voltajla ilgilidir. bu platformda eğer power sequence kısmında starttan sonra veya önce çıkacağı belirtilmemişse bunu anlamanın yolu bu gibi anakartlar üzerinde çalışmak yani tecrübe kazanmaktır.

Bu entegre gibi diğer vrm entegrelerinin de kendine göre çalışma koşulları var. şemayı iyi analiz etmek için bunların öğrenilmesi gerekir. yoksa şema okumadan kastın sadece sinyal,voltaj takibiyse ben onu kastetmiyorum.

Not: mesela vin bacağı veya başka bacak olsun. ben vin bacağına 19 volt yazdım bu illaki tam 19 volt olacak diye birşey yok datasheet bunların voltaj aralığı yazar.
bilgi hakedene verilir
mega

Post by mega »

halit ustam anladım bu şema okumayı ücretlide olsa bulabileceğim bilgi bankası var mı? yoksa nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilirmisiniz.
halit al

Post by halit al »

Ücretli olarak bulabilecegin biryer varsada ben bilmiyorum. Belki yabanci sitelerde olabilir ama onlar yabanci dil oldugundan dolayi iyi derecede yabanci dilin yoksa yada bu konu hakkinda birazda olsa bilgin yoksa onlarin anlasilmasida zorlasiyor. Vusal ustam cikaracagi egitim setinde buna deginecektir. Sema okumak icin devre elemanlarinin semada nasil kullanildigini bilmek ve devre elemanlarini cok iyi tanimak onemlidir. Mesela bir diyotun ne ise yaradigini cogumuz biliyoruz. Ama bunun semada and veya or kapisi olarak kullanildigini cogu kisi bilmez. Ben genelde gordugum çogu semayi incelerim. Yani tavsiyem once devre elemanlarinin cok iyi ogrenilmesi gerekir. Ondan sonra anakartin zamanlamasinin ogrenilmesi gerekirki sema takibi yapilabilsin
bilgi hakedene verilir
mega

Post by mega »

Halit ustam öneriniz için teşekkür ederim dediğinizi dikkate alıp uygulayacam. Halit ustam şema üzerinden güç kaynağı takıldığı zaman aktif olan voltajları şema üzerinde anlamamız için önüne herhangi bir harf var mı? Aynı zamanda starttan sonra çıkan voltajlar için de şemada belirtilen harf yada simge var mı?
Post Reply

Return to “HP, Compaq”