Acer, eMachines, Packard Bell noutbuk təmiri

Moderator: halit al

halit al
Has thanked: 276 times
Been thanked: 475 times

Re: PACKARD BELL P7YS0

Post by halit al »

H_CPUPWRGD ölçemediginden burası şüpheli kaldi. Cpu reset sinyali ciktiktam sonra ram ve cpu degistirip tekrar denedin mi
bilgi hakedene verilir
ugur104073
Has thanked: 26 times
Been thanked: 3 times

Post by ugur104073 »

halit al wrote: Sat May 20, 2023 5:51 am H_CPUPWRGD ölçemediginden burası şüpheli kaldi. Cpu reset sinyali ciktiktam sonra ram ve cpu degistirip tekrar denedin mi
denedim evet
ugur104073

Post by ugur104073 »

halit al wrote: Sat May 20, 2023 5:51 am H_CPUPWRGD ölçemediginden burası şüpheli kaldi. Cpu reset sinyali ciktiktam sonra ram ve cpu degistirip tekrar denedin mi
H_CPUPWRGD u ölçebildim ustam 1.04 görüyorum starttan 3 4 sn sonra
Vusal
Site Admin
Has thanked: 338 times
Been thanked: 1985 times

Post by Vusal »

DRAM RST sinyali anlik olarak yukeldigi durumda bir reset atmasi gerek osiloskopla onu kontrol et
genel olarak bakarsak kartdaki vizual durum nedir bilmiyorum. ama bilinen sey su ki ram okunmuyor.
bu da cpu ve pch ile suphe doguruyor
bir de cpu svid durumu nedir ? yani oradaki sinya goruntusude onemlidir.
cpu vrm svid hatti clk ve data
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
ugur104073

Post by ugur104073 »

Vusal wrote: Sun May 21, 2023 1:02 am DRAM RST sinyali anlik olarak yukeldigi durumda bir reset atmasi gerek osiloskopla onu kontrol et
genel olarak bakarsak kartdaki vizual durum nedir bilmiyorum. ama bilinen sey su ki ram okunmuyor.
bu da cpu ve pch ile suphe doguruyor
bir de cpu svid durumu nedir ? yani oradaki sinya goruntusude onemlidir.
cpu vrm svid hatti clk ve data

DRAM RST DE reset verisi okuyamadım kesinlikle sabit

VR_SVID_DAT ve VR_SVID_clk herhangi bir veri kesinlikle yok sadece starttan 2 3 sane sonra 1.05 civarlarına yükseliyor ikiside ama veri alış verişi görünmüyor ustam

cpu vrm bu duruma neden olabilir mi değiştirip denemeli miyim
ugur104073

Post by ugur104073 »

iki bios entegresini de değiştim ve programladım cpu vrm de değiştirdim makine görüntü verdi nihayet. Ayrıca bu biosları tek tek programlayıp denememek gerekiyor yani sadece ec yi yazıp yada normal biosu yazıp denemeyin ikisini de programlayıp öyle denemek gerekiyor yoksa birbirinin içindeki yazılımı bozuyorlar.
halit al

Post by halit al »

aslinda senin biosu yazzdigini bildigim halde tekrar teyid etmek icin biosu bastan programladinmi diye sormustum cunku bios duzgun degilse ram data ve clk pinlerinde bir veri göremezsin ve bios duzgun olmayinca genede svid sinyallerin goremezsin. Tabi birtek biosla is bitmiyor daha once burda olcmeni istedigimiz sinyallerde olmasaydi gene data ve clk ve svid sinyalleri cikmiyacakti
bilgi hakedene verilir
ugur104073

Post by ugur104073 »

Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Çalıştığım şirkette anakart tamiri yapmıyoruz. Kendi imkanlarımla evde bir çalışma masası oluşturdum ve evde tamir yapıyorum tecrübeleriniz benim için çok kıymetli. Ayrıca onları paylaşacak kadar erdemli insanlarsınız gerçekten bu da ayrı bir güzel. Seviliyorsunuz, işiniz ras gitsin inşallah ...
halit al

Post by halit al »

Rica ederim. Arizayı cözdüğüne sevindim. Forumda elimizden geldigince herkese yardim etmeye calisiyoruz. Elimizdeki bilgileri paylasmaya calisiyoruz ve herkesinde bilgisini tecrubesini paylasmasini istiyoruz ki bizde bilmediklerimizi ögrenelim. Forumunda amaci bu zaten. Bilgisi olan bilgisini paylasir tecrubesi olan tecrubesini onlarda yoksa ama illaki herkeste vardir en azindan bios olsun sema olsun program olsun bir arizaya karsi yorumu olsun onu paylasir. Kısacasi herkesin aktif katilimini istiyoruz.
bilgi hakedene verilir
ugur104073

Post by ugur104073 »

halit al wrote: Tue May 23, 2023 2:05 am Rica ederim. Arizayı cözdüğüne sevindim. Forumda elimizden geldigince herkese yardim etmeye calisiyoruz. Elimizdeki bilgileri paylasmaya calisiyoruz ve herkesinde bilgisini tecrubesini paylasmasini istiyoruz ki bizde bilmediklerimizi ögrenelim. Forumunda amaci bu zaten. Bilgisi olan bilgisini paylasir tecrubesi olan tecrubesini onlarda yoksa ama illaki herkeste vardir en azindan bios olsun sema olsun program olsun bir arizaya karsi yorumu olsun onu paylasir. Kısacasi herkesin aktif katilimini istiyoruz.
Ustam alt mosfetlerin tam olarak görevini sormuştum umumi müzakereler kısmında müsait olduğunda onu da açıklar mısın
Post Reply

Return to “Acer, eMachines, Packard Bel”