Dell noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
atsbilisim

DELL Inspiron 15 5567 Batarya Şarj Sorunu

Post by atsbilisim »

Merhabalar
DELL Inspiron 15 5567 model (anakart : BAL20 LA-D801P REV.1.0) , Notebook açılışta hata veriyor.(Alert! The AC power adapter wattage and type cannot be determined. The battery may not charge. The system will adjust the performance to match the power available.”). Bios da şarj aletini tanımıyor . Notebookda Sistem açılınca Şarj ediliyor diyor fakat pil dolmuyor ve azalıyor, Şarj aleti orjinal ve aynı model başka sarj aleti ile denendi yine aynı kendi sarj aletini başka notebook da denedim 65w olarak görüyor hata vermiyor. Bİos güncellendi sorun devam etti, Şarj soketi kontrol edildi sorun yok yinede değiştirdim sonuç aynı , şarj entegresi değiştirdim fakat sorun hala aynen devam ediyor. Sorun nereden kaynaklı olabilir yardımlarınızı bekliyorum.
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Re: DELL Inspiron 15 5567 Batarya Şarj Sorunu

Post by halit al »

dell ps_id sinyali burdaki yazıyı okuyun ve ps_id sinyalini osiloskop varsa ec nin bacağından ölçün ec ye ps_id sinyali ulaşmazsa adaptörü tanımlayamaz ve şarj edemez.
bilgi hakedene verilir
atsbilisim

Post by atsbilisim »

Merhabalar Öncelikle bilgi için teşekkür ederim. ölçümlerimi yaptım pd_id sinyalim var 3.6V olarak Ec ye kadar da ulaşıyor orada da aynı voltajı ölçtüm . Fakat sorun devam ediyor. Farklı bakmam gereken bir şey varmıdır.
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Post by halit al »

rica ederim pq6 transistörünü ve pr4 direncini kontrol edin ecde voltaj olması data gittiği anlamına gelmez bu transistör ve direnç bozuk olsa bile ec de voltaj görürsünüz ama data transferi olmucaktır. osiloskopla ölçüm yapmanız gerek. osiloskop yoksa bile bu iki elemanın sağlam olduğundan emin olun
bilgi hakedene verilir
Post Reply

Return to “Dell”