Casper, Grundig, DNS noutbuk təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
CHaKIR
Has thanked: 151 times
Been thanked: 33 times

Grundig GNB 1589

Post by CHaKIR »

Merhaba;

datwbmb16a0 rev a anakartta starttan sonra tüm voltajlar çıkıyor. 0.457 A' de sabit kalıyor. BIOS yazdım.
Daha sonra Ram slotundaki pinleri ölçtüğüm zaman DDR3_DRAMRST# pininde 0.12V olduğunu gördüm. Diğer Tüm pinlerde voltaj normal. Bu pine Voltaj R288 direncinden geliyor. Direncin bir ucunda 1.35V var diğer ucunda ise 0.12 V var. Direncin diğer tarafında voltajın düşmesi nedeniyle chipsetin arızalı olduğundan şüphelendim. Bakmamı önereceğiniz başka nokta var mıdır?

Grundig GNB 1589 - DATWBMB16A0 Rev:a Schematic + Boardview
halit al
Has thanked: 279 times
Been thanked: 477 times

Re: Grundig GNB 1589

Post by halit al »

sayfa 44 aç ve ordan sinyalleri takip et dramsrt pininde voltajın düşük olması cipsetin arızalı olduğu anlamına gelmez daha önceki sinyaller tamamlanmadan pull up direncinden voltaj geçmez buraya. bunun gibi bazı sinyallerde gerekli şartlar sağlanmadan pull uptan voltaj karşı tarafa geçemez örnek pgood pinleri
bilgi hakedene verilir
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 2010 times

Post by Vusal »

salam
DRMRST direk odaklanmayin.
BIOS ve RAM ve CPU tam kesin olun.ondan sonra anakartda oksdleme ve s varsa iyice inceleyin.
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
CHaKIR

Post by CHaKIR »

halit al wrote: Tue Dec 05, 2023 9:35 pm sayfa 44 aç ve ordan sinyalleri takip et dramsrt pininde voltajın düşük olması cipsetin arızalı olduğu anlamına gelmez daha önceki sinyaller tamamlanmadan pull up direncinden voltaj geçmez buraya. bunun gibi bazı sinyallerde gerekli şartlar sağlanmadan pull uptan voltaj karşı tarafa geçemez örnek pgood pinleri
Halit Usta şuan dediğin gibi tüm işlem adımlarını tekrarladım. Tüm voltajların çıktığını gördüm. Anca enteresan bir durum var. 28 numara ile gösterilen IMVP_PWRGD sinyali (anakart üzerinde yeri boş olan) U28 entegresinin 2 numaralı bacağına gidiyor. Bu bacağı probu değdirdiğim anda 0.457 amper anında sıfırlanıyor. Laptop kapanıyor. Anakartı mikroskop altında inceledim. herhangi bir oksitlenme durumu falan yok. :(
CHaKIR

Post by CHaKIR »

Vusal wrote: Wed Dec 06, 2023 3:33 am salam
DRMRST direk odaklanmayin.
BIOS ve RAM ve CPU tam kesin olun.ondan sonra anakartda oksdleme ve s varsa iyice inceleyin.
Vusal ustam Ram denedim. BIOS yazdım. Mikroskop altında inceledim.
halit al

Post by halit al »

Bazi sinyaller karşılaştim o şekilde etkilenebiliyor. Once multimetre probunu koyup sonra start vermeyi deneyebilirsin. Ya da osiyle olcebilirsin. Ordaki sinyaller tamsa eger pch 25mhz kristalinide ölçmen gerek ama burdaki sinyali ölcememissin anladığım kadarıyla
bilgi hakedene verilir
CHaKIR

Post by CHaKIR »

halit al wrote: Wed Dec 06, 2023 8:38 pm Bazi sinyaller karşılaştim o şekilde etkilenebiliyor. Once multimetre probunu koyup sonra start vermeyi deneyebilirsin. Ya da osiyle olcebilirsin. Ordaki sinyaller tamsa eger pch 25mhz kristalinide ölçmen gerek ama burdaki sinyali ölcememissin anladığım kadarıyla
Evet ustam ölçmedim. yarın Osiloskop ile ölçüp dönerim.
CHaKIR

Post by CHaKIR »

halit al wrote: Wed Dec 06, 2023 8:38 pm Bazi sinyaller karşılaştim o şekilde etkilenebiliyor. Once multimetre probunu koyup sonra start vermeyi deneyebilirsin. Ya da osiyle olcebilirsin. Ordaki sinyaller tamsa eger pch 25mhz kristalinide ölçmen gerek ama burdaki sinyali ölcememissin anladığım kadarıyla
Dediğiniz gibi osiloskop ile ölçüm yapınca akım sıfırlanmadı.

25Mhz' lik Y3 kristalinin 1 ve 3 nolu bacaklarını osiloskop ile ölçtüğümde 1 nolu bacakta 700 kHz civarı ve 3 nolu bacakta ise 285 khz frekansta sinyal alıyorum. U9 (SLG3NB3455) entegresinde tüm voltajlar normal. Kristali değiştirdim. Aynı değerleri aldım.
Ancak ani bir şekilde frekans 1 Mhz kadar çıkıyor. Elimde SLG3NB3455 olmadığı için değiştiremedim.
halit al

Post by halit al »

Green clock entegresine frekans sağlayan Y3 Kristali çalışmazsa cihaz startta almayacaktir. Osiloskop ayarlarını gözden geçirip tekrar ölçum yapmanızı öneririm
bilgi hakedene verilir
CHaKIR

Post by CHaKIR »

Halit ustam BIOS bulabilirsem farklı BIOS deneyeceğim. Bıosu osiloskop ile kontrol ettiğimde sinyal yok.
Post Reply

Return to “Casper, Grundig, DNS”