Komputer elektronikasına aid ümumi müzakirələr (hardware, software)
mrta
Has thanked: 39 times
Been thanked: 16 times

Anakarta start verirken cımbızla çalıştırma

Post by mrta »

Hocam çoğu videolarınızda start butonundaki pinlere cımbızla dokunurup açıyorsunuz? Hangi pinlere dokundurup açıyorsunuz sizce bu yöntem sizce sağlıklı mı? Bu yöntemin anakarta zarar verdiğini söylüyorlar bu konuda sizin ve forumdaki arkadaşlarımın yorumlarını merak ediyorum baki selamlar
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Re: Anakarta start verirken cımbızla çalıştırma

Post by halit al »

Aleyküm selam notebookun tetik alması için yüksek seviyede olan yaklaşık 3v pwrbtn#(sinyal adı anakarta göre farklılık gösterebilir) sinyalinin yaklaşık 0 volta çekilmesi ve tekrar ilk durumdaki voltajına yani 3v seviyesine dönmesi gerekir. Bu yüzden bu sinyali cımbızla gndye dokundurup 0 volta cekip bırakıyoruz. Yöntemin start butonuna basmaktan bir farkı yok çünkü ordada butona basınca bu sinyal 0 volta çekilmiş oluyor. burdaki amaç pwrbtn# sinyalini yüksek seviyeden düşük seviyeye çekmek sonuç olarak bir sakıncası yok.
bilgi hakedene verilir
halit al

Post by halit al »

Zararı olsa vusal usta yapar mı? :D
Anakarta zarar verdiğini düşünenler mantikli acıklamasını yaparsa bilgi sahibi oluruz. :D
bilgi hakedene verilir
mrta

Post by mrta »

bende merak edip sormak istedim zaten öle bişey olsa önce bunu söyleyenler kendileri yapmazlardı :)
Vusal
Site Admin
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1953 times

Post by Vusal »

Bu yöntemin anakarta zarar verdiğini söylüyorlar
Salam
bunu sogleyen ve ya sogleyen kisilerin aciklamasini beklerim. zarar olunacak mantigi sema uzerinden anlatim sartiyla ama :P

bu devre semasina bakalim

[External Link Removed for Guests]

1. oncelikle pull-up mantigini bilmek gerek
2. daha sonra pwrbtn sinyalinin durumuna bakmak gerek
3. daha sonra neden cimbizla kisa devre yaptigimiza anlamamis gerek

1. pull-up. yani yukari cekme direnci. bu yontemin anlami su ki, sio ve ya her neyse bir entegrenin aktiv hale getirmek ucun bu sistem kullaniliyor. yani butona basildiginda 3.3v kisa devre yapmasin

2. pwwbtn sinyali aktiv low sinyalidir. yani basildiginda 0-a cekilirse o zaman sio aktiv olucak.

3. yani o button yerine cimbiz dusunun.

4. smd kondensatoru da kisa devre yapsaniz bile ayni islemi gorucek

simdi neden tavsiye edilmez diyorlar ona bakalim
sebeb su ki, cogu tamirci anakarti bozmus. evet yanlis soglemedim. sebeb su ki, bazi anakartlarda pwrbtn connectorunda sadece +3.3v voltaji olmaz. bir kac tane +3.3v vardir. bunu anlamak icin pwrbtn konnektorun sema uzerinden incelemek gerek. bu incelemeni birakin o konnektordaki voltajlari nerden geldiklerini bile bilmezler.

eger siz lid_sw sinyalini (+3.3v) kisa devre yanlislikk yaparsaniz ne olur ? :D
SIO boooom :oops:
iste bu yuzden "saglikli degil" diyorlar. cunki, anakartin mantigini anlamak gerek. dealarca sogledim bir seyin mantigini bilmeden yanlis fikirler yurutmek olmaz
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
halit al

Post by halit al »

Sen cimbizin bir bacagini gndye dier bacaginida connector pinleri uzerinde gezdirip anakarti start verecem diye ugrasirsan tabiki anakarti bozma ihtimalin var. Cımbızı bosver tornavida ucu gezdiren var :lol:
bilgi hakedene verilir
mrta

Post by mrta »

Çok tesekkür ederim hocam ayrıntılı izahat için... doğruyu bilmek doğruyu öğrenmekle başlar 😊 eğitim setinizden ve videolarınızdan çok şey öğrendim bu konu bende aydınlığa kavuşmamıştı şimdi kavuştu. Artık nasıl davranacağımı biliyorum herşey şema okumada başlıyıp şema okumada bitiyor tabi okumayı bilirsen... Haklısınız hocam sormayan araştırmaya bilene sormayan sorgulamayan bu işi yapamaz baki selamlar...
nurettinelk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 17 times

Post by nurettinelk »

Cımbız degilde ölçü aleti kullanmak daha mantıklı.ölçü aletini diyot/buzzer konumuna alın.+prob gnd ye,-probu da açma buton soketine tek tek değdirin start alacaktır
Deniz
Has thanked: 22 times

Post by Deniz »

nurettinelk wrote: Wed Sep 21, 2022 11:27 pm Cımbız degilde ölçü aleti kullanmak daha mantıklı.ölçü aletini diyot/buzzer konumuna alın.+prob gnd ye,-probu da açma buton soketine tek tek değdirin start alacaktır
Benim Multimetrede o konumda 3 kademe mevcut SELECT ile seçiyorum --> Diyot - Buzzer - Ohm hangisini seçmeliyiz?
Birde bu durumda multimetrede en fazla 3v çıkış olacak sanırım + gnd ye voltaj aktığından lid_sw pinine denk geldğinde problem olmayacak sanırım doğru mu anladım?
nurettinelk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 17 times

Post by nurettinelk »

Deniz wrote: Thu Sep 29, 2022 8:48 am
nurettinelk wrote: Wed Sep 21, 2022 11:27 pm Cımbız degilde ölçü aleti kullanmak daha mantıklı.ölçü aletini diyot/buzzer konumuna alın.+prob gnd ye,-probu da açma buton soketine tek tek değdirin start alacaktır
Benim Multimetrede o konumda 3 kademe mevcut SELECT ile seçiyorum --> Diyot - Buzzer - Ohm hangisini seçmeliyiz?
Birde bu durumda multimetrede en fazla 3v çıkış olacak sanırım + gnd ye voltaj aktığından lid_sw pinine denk geldğinde problem olmayacak sanırım doğru mu anladım?
diyot konumunda yada buzer konumunda.+ prob gnd eksi prob tek tek değdir start flex soketine.
Post Reply

Return to “Ümumi müzakirələr”