Komputer elektronikasına aid ümumi müzakirələr (hardware, software)
Post Reply
karazafer_
Has thanked: 28 times
Been thanked: 14 times

PCH değişmesi hakkında ???

Post by karazafer_ »

[External Link Removed for Guests]

şaşkınlıklar içerisindeyim. Biz yapsak ya şişer yada kısadevreye düşer vusal ustam. bizi bi aydınlat. ne düşünüyorsun? Sizde yorumlayın arkadaşlar.
~Kalite asla tesadüf değildir.Tecrübe, bilgi ve teknolojinin eseridir.
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 2010 times

Re: PCH değişmesi hakkında ???

Post by Vusal »

bu videoyu gordum eskiden. yorum yazmak istedim ama yazmadim. lehimlenebilir. yani lehim isida eriyorsa ne istersen lehimle. ama en onemli nokta her zaman soyledigim soz vardir. ne kadar saglik oldu o is ? o serideki chipsetler cok hassas. bir az yuksek isida hemen bozlulurlar.
ama her gordugumuz işi dogru yontemi nedir ona gore yapmak gerek. para kazniyorsansa o işin hakkini vereceksin. zaten bogle videolar yuzunden her kes chip isitiyor bir seyler yapmak istiyor.
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
karazafer_
Has thanked: 28 times
Been thanked: 14 times

Post by karazafer_ »

Vusal wrote: Wed Jan 17, 2024 12:14 am bu videoyu gordum eskiden. yorum yazmak istedim ama yazmadim. lehimlenebilir. yani lehim isida eriyorsa ne istersen lehimle. ama en onemli nokta her zaman soyledigim soz vardir. ne kadar saglik oldu o is ? o serideki chipsetler cok hassas. bir az yuksek isida hemen bozlulurlar.
ama her gordugumuz işi dogru yontemi nedir ona gore yapmak gerek. para kazniyorsansa o işin hakkini vereceksin. zaten bogle videolar yuzunden her kes chip isitiyor bir seyler yapmak istiyor.
Beklediğim yorumdu vusal ustam. Herşeyi usulunce yapmak en doğrusu. her konuda sana katılıyorum ustam. teşekkür ederim yorumun için.
~Kalite asla tesadüf değildir.Tecrübe, bilgi ve teknolojinin eseridir.
mrtmrt
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by mrtmrt »

ustalar sr40b gibi ince plate pch larda çipin bacakarını silip kuruşunlu yapıp öyle takıyorum ama dönüş oluyor tavsiyeniz nedir bu konuca kurşunsuz çakarsam çatlıyor çip deneyimlerinizi bekliyorum
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

catlamakla alakasi yok. kullandigin flux ve lehim topu kaliteli olmasi lazim.
mrtmrt
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by mrtmrt »

Siz nasıl yapıyorsunuz ustam mesela montaj ısı profiliniz nedir ? Çipi montajlamadan bacak yapıyormusunuz yoksa üzerinde gelen bacakla mı montaj yapıyorsunuZ?
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

uzerinde gelen lead-free ile lehimlemiyorum. eger hurda kartdan kullanirsam leaded ile reball ve lehimliyorum. profille ilgili ise bazi modellerde fark olabiliyor. montaj ve ya chip cikarmayla ilgili farkli profile gerek yok.
nurettinelk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 17 times

Post by nurettinelk »

sr40b çiplerde kurşunlu ise max 205 derece kurşunsuz ise max220 dereceye kadar ısı veriyorum.çok şükür daha hiç bozulmadı.genelliklede moonster cihazlar bu çipi bozuyor bu ısı derecelerinde rahatlıkla takıyorum ama bir kaç defa üzerinde ki lehim topları ile taktım sorun verdi çipi söküp yeniden rebal yaptım sorun düzeldi.üstünde gelen toplar zamanla korozyona uğrayıp erimiyor galiba.vusal ustamızında bir videosunda böyle bir açıklaması vardı.en iyisi yeni gelen çipi temizleyip yeniden lehim topu dizmek.
Dreamer_x_x
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Post by Dreamer_x_x »

Videoyu izlemeden bu videodan bahsettiğini anladım :-) izleyince bende çok şaşırmıştım
Post Reply

Return to “Ümumi müzakirələr”