Lenovo noutbuk təmiri

Moderator: halit al

halit al
Has thanked: 276 times
Been thanked: 475 times

Re: LENOVO ideapad 3 15ada05 AMD 3020e apu işlemcili - şarj etmiyor start almıyor?

Post by halit al »

sadece c25 ve c23 değil 19 volt hattındaki bütün condasatörler kısa devre göserecektir. en kolay yolu 19 volt hatından voltaj vereceksin ve ısınan elemanı çıkaracaksın. vusal ustanın bununla ilgili baya videosu var. yanlız 19 volt hattından yüksek voltaj verme pwm üst mosfetin biri açık kalırsa voltaj direk ordan geçer. çipleri bozabilirsin. 1 ila 2 volt ver.
en sağlıklısı üst mosfetin açık kalıp kalmadığını anladıktan sonra voltaj vermektir.
bilgi hakedene verilir
Deniz
Has thanked: 22 times

Re: LENOVO ideapad 3 15ada05 AMD 3020e apu işlemcili - şarj etmiyor start almıyor?

Post by Deniz »

üst mosfetin açık kalıp kalmadığını anladıktan sonra dediğiniz şeyi anlamadım üst mosfet dedğiniz hangileri?
Bu arada bende ayarlı güç kaynağı yok.1 veya 2 volt verdiğimde otomatik amper çekecek başka bir yöntem biliyormusunuz :)
halit al

Post by halit al »

pwm sürücü çipinin üstte kalan mosfetleri örneğin PQ205 ya da pqPQ5901 bu mosfetlerin drain bacakları 19 volt hattına bağlıdır. pwm yöntemiyle oraya gelen 19 volt istenilen voltaj değerine düşürülüp ciplere ya da ilgili yerlere gider. üst mosfetin kısa devre olması demek o voltajın düşürülmeden yani direk 19 voltun( ya da o hattan vereceğin herhangi bir voltajın) gitmesi demek buda tehlikeli. burdaki konuda pwm hakkında bilgi var eğer bakmak istersen. PWM Devresinin Çalışma Mantığı ve Boot-Strap Circuit
bilgi hakedene verilir
Deniz

Post by Deniz »

@halit al Teşekkür ediyorum makalenizi tümünü dikkatle okuyacağım.
Bu arada 19v veya 20v mi desek lenovo sonuçta bu giriş hattında 1 veya 2v tam olarak nereden versem sağlıklı olur?
Yada bu hattaki tüm kapasitörlere 1, 2v çok bekletmeden ufaktan dokundurup gözlemlesem bir problem olurmu?
halit al

Post by halit al »

şönt dirençten ver o hatta cok kapasitör var işin uzun sürer belkide ısınan pwm cipide olabilir.
bilgi hakedene verilir
halit al

Post by halit al »

bu işi yapmak için ayarlı güç kaynağı şart
bilgi hakedene verilir
Deniz

Post by Deniz »

Ben en iyisi yarın Ayarlı Güç Kaynağı alayım böyle olmayacak.
Burası yeri değil ama Bütçemi zorlamayacak 1.000 TL 2.000 TL bandında bana tavsiye edebileceğiniz laptop işlerinde kullanabileceğim Türkiyeden temin edebileceğim bir Ayarlı Güç Kaynağı tavsiyeniz var mı?
örneğin şu nasıl : [External Link Removed for Guests]
kalibrasyonsuz ve Kalibrasyonlu kafa karıştırıyor bunun bir önemi var mı bilmiyorum.
halit al

Post by halit al »

ben korad ka3005d kullaniyorum. bu 5 amper ama ka3010d 10 amper ilerisi icin daha iyi olur diger ustalarimizinda fikrini alirsin buraya konu acabilirsin Təmir avadanlıqları
bilgi hakedene verilir
Deniz

Post by Deniz »

Bu arada Ayarlı Güç Kaynağını alınca kanallara farklı volt ve amper eklerim ama bu tarz problemlerde ısınan parça için 1 ve 2v arası volt ayarlarken Amper sınırını kaça sabitliyorsunuz?
Ayrıca ocp ve ovp korumaları aktif ediyormusunuz?
Destek ve bilgi paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.
halit al

Post by halit al »

amperi 3 amper sabitleyebilirsin ocp korumasını kullanmana gerek yok (kullanırsan güç kaynağı o ampere ulaşırsa kapanır.) ocpyi kullanmadın diyelim senin hat 3 amperin üzerine çıkarsa güç kaynağı kapanmaz ama bu sefer güç kaynağındaki voltaj düşmeye başlar . düşük voltajdan başla az amper cekiyorsa ve ısınan parçayı bulamıyorsan voltajı yavaş yavas yükselt (yüksek amper cekmese bile o voltaj hattının olması gereken değerini geçme mesela 3v hattı kısa devreyse orda 3v üzerinde voltaj verme sen bozarsın maximum bu hatta 3 volt).
bilgi hakedene verilir
Post Reply

Return to “Lenovo”