Toshiba noutbuk təmiri

Moderator: halit al

mrta
Has thanked: 39 times
Been thanked: 16 times

İlginç bir arıza la 6847p c660

Post by mrta »

Sayın hocam ve değerli arkadaşlar elimde la 6847p bir arıza var cihazın sorunu 19 volt ve 0000 mah cihaz hiç bir şekilde voltaj çekmiyor cihaz müdaheleli hocam p kanal mosfet ler açılmıyor hepsinde 19 volt var source drain ve gate bacakları 19 volt ısl 6251 şarj entegresinin acdet bacağında 24 volt olması gerekirken 19 volt var standby 3 ve 5 volt yok sönt direnci 19 volt batarya mosfetlerinde source 19 volt drain 0.750mvolt kısa devre ölçümleri yapıldı öten yer yok. Vcc hattında 3.3 volt yok hocam siz ne dersiniz?
Vusal
Site Admin
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1953 times

Re: İlginç bir arıza la 6847p c660

Post by Vusal »

salam
VGS - her ikisi 19v olursa mosfet acilmaz
p kanal mosfetlerde 24v kullanilmaz.
anakartda 19v dagiliyorsa 19v hattini gec.
standby tarafa yonelmelisin. yani LDO voltajlarina bakman lazim. standby vrm giis voltaji varmi ona bakmak lazim
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
mrta

Post by mrta »

sizin bir çok p kanal videonuz vardı 19 voltla p kanal açılmaz 24 volt olması gerekir demiştiniz ??? demekki şemadan şemaya değişiyor bu mevzu hocam şemaya göre power mosfetlerinin gate bacağında 2.4 volt olması gerekirken 19 volt var mosfet açılmıyor ldo voltajı 350 mvolt vcc hattı 3.3 voltaj yok 125 mvolt omajı 3.5 ohm çok aşağı hocam standby vin 18.94 var volt hocam cihaz maalesef müdaheleli
mrta

Post by mrta »

bir de dc sokette sıkıntı var hocam dc soket düzelince de sorun aynen kalır
ozel2612
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Post by ozel2612 »

Mosfetler konusundaki bilginiz eksik. N kanal mosfetlerde mosfetin gate voltaji source voltajindan yuksek olmali p kanalda ise tam tersi. Sizin belirttiginiz durumda mosfet p kanal ve source 19v ise gate voltaji mosfetin iletime gecmesi icin 19v tan dusuk olmalidir. Giriste n kanal mosfet varsa bu mosfet batarya kontrol entegresinin acdrv pini ile surulur buda yaklasik 25v civari olur.
halit al
Has thanked: 274 times
Been thanked: 474 times

Post by halit al »

Pwm Üst mosfet ve Alt mosfet Sürücü Voltajları mosfetlerle ilgili burdaki konuya göz atabilirsin
bilgi hakedene verilir
mrta

Post by mrta »

Arkadaşlar konuyu kapatalım bence yeterince aydınlandım çözüm konusunda napmam konusunda yeterince yanıt alamadım anlaşılan vusal hocamın setini beklemekten başka çare yok çünkü bilgiler tam oturmuyor zaten dc Jack sorunlu çıktı o cihaz da bilginiz olsun hayırlı günler çok tesekkürler
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

aslinda sorunu ben tam yinede anlamadim
cunki aciklamada eksiklikler var
oradaki dc jack kirik ve ya ve s sorunlu olmasi onemli degil. disardan 19V vererek ilerleme yapabilirdin

anakartda her zaman 1ci adim +19V hattin anakartda dagilmasini temin etmelisin. yani bun cabuk yolu istenilen ust mosfetin voltaji olcrek bulanibilir 19v varmi yok.
diger mesele mosfetlerin saglamlik testi. p kanal moslar n gibi cabuk sorunlu oldugu belirtilmez. ve genelde disarda test edilmesini tavsiye ederim. manual acip kapatmak gerek.

diger unulmamasi gerek sey. p kanal GND ile idare ediliyor. ama ona poztivi voltaj vererek acmak ta mumkun.

anakartindaki giris mosfetlerin her iki bacaginda yani gate ayaklarinda 8v olmasi lazim
source ve gate arasindaki voltaj -10 olarak gormen lazim.

o mosfetlerin duzgun acilmamasi icin 2 region kontrol edilmesi lazim

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
mrta

Post by mrta »

izahat için çok teşekkür ederim hocam 19 dc sokette voltaj yok resmini paylaşırım müsait olursam dc soket harap durumdadır giriş mosfetlerinden pQ7 kısa devre dışarıda ölçtüm mukavemet rejinde 0ohm diyot konumun da 0000 buzzer konumunda source ve gate ve source ve drain kısa devre ayrıca yeni geniş bir ölçüm ettim vreg3 mosfetlerinde ikisi kısa devre PQ214 3. bacakta kısa devre maalesef kısa devre devam edebilir cihazda görsel analizde yapıldı sıo daki acin pinine bağlı dirençlerin yerinde olmadığı tesbit edildi hd anakart fotosunda ve şemada bu dirençler var hocam bu sıkıntıları çözdükten sonra size tekrar yazarım allah razı olsun hocam yardımınız için
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

desene anakarti baya kurcalamislar :)
acikcasi ben kurcalanmis kart gorursem sakince toplarlayim geri iade ederim. cunki zaman kaybi yuksek olur. malasef isi bilmeyenler o guzel muhendislik isinin icine ediyorlar.
Post Reply

Return to “Toshiba”