Lenovo noutbuk təmiri

Moderator: halit al

mrta
Has thanked: 39 times
Been thanked: 17 times

Y550P

Post by mrta »

SLM ALEYKÜM HOCAM SİZE BİR SORUM OLACAKTI BAZI NOKTALARDA TIKANDIM ASLINDA EMİNİM AMA YİNEDE SORMAK İSTEDİM ELİMDE Y550P BAŞKA BİR CİHAZ VAR TÜM KISA DEVRE SORUNLARINI ÇÖZDÜM ANCAK ANAKARTTA START YOKTUR CİHAZ ASLINDA HAKLI START ALMAMAKTA AMA FİKRİNİZE DANIŞMAK İSTEDİM. CİHAZ ESKİDEN 0000 AMPER ÇEKİYORDU VCC 3.3 YOKTU. STAND BY MOSFETLERİNDE KISA DVRE VARDI TEL ATTIM NETİCE SIO ÇIKTI DEĞİŞTİRDİM AMPER 0002 ANCAK CİHAZDA BAŞKA BAŞKA PROBLEMLER VAR PROBLEM

1- ACDRV SİNYALİ 2.6 VOLT VİN VOLTAJ 18.93 VOLT GİRİŞ MOSFETLERİNİN GATE BACAKLARI 380MVOLTUR

2- BATARYA MOSFETLERİNDE SOURCE TARAFINDA VOLTAJ 18.93 VOLT VAR ANCAK DRAİN TARAFINDA 0.70-75 OYNUTOR

3-STANDBY VOLTAJLARI HİÇ YOK 3.3 ALWAYS 1 VOLT 5.ALWAYS -0.60 MVOLT VAR STANDBY MOSFETLERİNDE VOLTAJ SORUCE -DRAİN GATE VOLTAJLARI 0.90 MVOLT VİN BACAĞINDA 18.93 VAR ŞEMASINA BAKTIM 5 VOLT OLMALIYMIŞ BUNU SİZ DERİN GÖRÜŞÜNÜZE BIRAKIYORUM

4- VCC HATTINDA 0.79MVOLT VOLTAJ VAR

SİZİN YORUMUNUZ NEDİR?

NOT :BİOS YAZMADIM SİZİN DÜŞÜNCENİZDEN SONRA KARAR VERECEĞİM ŞARJ ENTEGRESİNİN STANDBY ENTEGRESİNDE KISA DEVRE YOK GEREKLİ VOTAJ NOKTALARINDA KISA DEVRE YOK AMA VOLTAJDA YOK BENCE DEVRE TAMAMLANMIYOR EC-AVCC HATTINDA IO VOLTAJ YOK
mrta

Re: Y550P

Post by mrta »

Burada anakart kodu lenovo y550p la5371p rev:1.0
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 1998 times

Post by Vusal »

aleykum salam
giris mosfeterinden 19v yok sanirim. o sebepden standby falan dusuk voltajda.
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

ACDET- 2.6v olmasi lazim
giris mosfetlerin gate bacaklarinda 13v olmasi lazim p kanal oldugu icin
mrta

Post by mrta »

evet hocam şimdi artık farklı bir reaksiyon var güç kaynağında 0000 amper çekiyor giriş mosfetlerinde voltaj yok ancak bir süre bekledim giriş mosfetlerini ölçerken bir anda 0080 amper çekti sonra amper düşmeye başladı ve 0002 de durdu ölece kaldı
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

oncelikle giris mosfetlerinin acilmasi lazim.
yani batarya devresi tam olmasi lazim.
mrta

Post by mrta »

tm hocam giriş mosfetlerini açmak için bir yöntem istifade edecem ancak sizin engin görüşünüze başvurmadan yapmak istemiyorum edeceğim yöntem açılmayan mosfetleri bi nevi zorla açmak source ve drain arasına kalın bir tel atacam anakarta 19 volt vercem bölece cihaz kısa devreye düşecek malumunuz odurki kısa devre olan parça ısınacak termal kamera ile ısınan parçayı bulacam ordan yürüyecem siz ne dersiniz?
metin
Has thanked: 64 times
Been thanked: 33 times

Post by metin »

mrta wrote: Wed Oct 26, 2022 2:32 am tm hocam giriş mosfetlerini açmak için bir yöntem istifade edecem ancak sizin engin görüşünüze başvurmadan yapmak istemiyorum edeceğim yöntem açılmayan mosfetleri bi nevi zorla açmak source ve drain arasına kalın bir tel atacam anakarta 19 volt vercem bölece cihaz kısa devreye düşecek malumunuz odurki kısa devre olan parça ısınacak termal kamera ile ısınan parçayı bulacam ordan yürüyecem siz ne dersiniz?
merhaba bahsettiğiniz yöntemin çok başarılı olabileceğini düşünmüyorum. Batarya enteğresinin olması gereken voltajlarını kontrol etmeniz gerekecek giriş mosfetlerinin gate bacakları bu enteğre tarafından kontrol ediliyor biliyorsunuz, daha sonra herşey yolunda ise 3v , 5v Bobinlerinin voltajlarını kontol edin eğer eksik voltaj varsa standby enteğresini kontrol edin örneğin 19 v giriyormu 3v en , 5v en voltajları aktifmi - 3v, 5v, çıkıyormu diye kolay gelmesi dileği ile.
çalışmak , çok çalışmak
mrta

Post by mrta »

iyide zaten batarya entegresinde olması gereken voltajları yokki acdrv sinyali milivolt olarak çıkıyor batarya entegresinin ya kendisi bozuk yada onu kısaya salan bişey var bi komponent var ya saatlerce komponent ölçülecek yada bu yöntemle kısa devreli parça devreli parça bulunacak bu yğzden vusal hocama sordum o beni daha iyi aydınlatacaktır vesselam...
halit al
Has thanked: 279 times
Been thanked: 476 times

Post by halit al »

soruyu vusal ustaya sormussun ama yapmadiysan o yöntemi deneme diye söylüyorum. sont direnc tarafinda kisa devre varsa yani B+ tarafinda mosfet uzerinden voltaj atlatmak tehlikelidir. nedenine gelince eger 19 volt hatti degilde ilerisinde kisa devre varsa buyuk sorunlara neden olur herhangi bir pwmin ust mosfeti kisa devreye dusmüsse örnek CPU pwm üst mosfet. 19 volt direk cpuya gider cpyuyu ucurursun

onun yerine Ya ust mosfetlerden emin ol oda bobin omajlarini B+omajiyla karsilastirarak anlasilir. ya da B+ noktasindan düşük voltajla voltaj ver mesela 1 volt böylece bu voltaj cpuya dahi gitse sorun olmayacak
bilgi hakedene verilir
Post Reply

Return to “Lenovo”