Lenovo noutbuk təmiri

Moderator: halit al

mrta
Has thanked: 39 times
Been thanked: 17 times

Re: Y550P

Post by mrta »

işte emin olmadığım için sordum halit hocam
mrta

Post by mrta »

dün size sordum bişey demediniz vusal hocam gate voktajının 13 volt olması gerektiğini söyledi siz 0.75 yeter dediniz açıkçası kafam karıştı
halit al
Has thanked: 279 times
Been thanked: 476 times

Post by halit al »

söyle aciklayayim p kanal mosfette mosfetin tam acilmasi icin gate voltajinin source voltajindan yaklasik 4.5 volt dusuk olmasi lazim yada daha dusuk bu yazdigim sinir voltaji

simdi bizim giriş mosfetlerinin source bacagindan 19 volt geçmesi gerektiginden dolayi bu mosfetin acik kalmasi icin gate voltaji 19-4.5=14.5 volt maximum olabilir. yani bizim p kanal mosfet gate bacagina 14.5 voltta versen acilir. 13 volt versende açılır. bunun altindaki 10 voltlada ya da 0 voltlada açılır. o yuzden 0.75 mv normal dedim. bu bq modelinde ACDRV bacagi 0 volt olmali yani mosfetlerin gate bacağı 0 voltla aciliyor.mosfetlerin gate bacaklarindaki 0.75mv o yuzden normal dedim

vusal ustam muhtemelen vakti olmadigindan semayi incelemedi ve gate bacaginda maximum olmasi gereken voltaji yazdi yani hem vusal ustanin hem benim yazdiğim voltajda doğru
bilgi hakedene verilir
mrta

Post by mrta »

tm halit hocam madem öle b+ voltajından verecem 1 volt sizin tavsiye ettiğiniz termal kameradan aldım 1 volt çok düşük ama güvenli umarım görür kısa devreyi
halit al

Post by halit al »

bu dün sordugun anakartti heralde VS voltaji kisa devreydi ordan verebilirsin. B+ kisa devreyse ordanda verebilirsin.
bilgi hakedene verilir
mrta

Post by mrta »

Peki p kanal mosfetin gate kapısını voltaj vererek açsam mosfetler açılır kısa devre açığa çıkmaz mı? dün muhtemelen ben mosfetleri yoklarken açıldı ve amper 0080 fırladı sizin dediğiniz gibi oldu muhtemelen neyse sorumun cevabını aldım çok tesekkürler
Vusal
Site Admin
Has thanked: 339 times
Been thanked: 1998 times

Post by Vusal »

vusal ustam muhtemelen vakti olmadigindan semayi incelemedi ve gate bacaginda maximum olmasi gereken voltaji yazdi yani hem vusal ustanin hem benim yazdiğim voltajda doğru
halit ustam aslidna 13v yama sebebim o kartdan olcumleri kendim hatirliyorum. ortalama 13-14v olmasi lazim. o sebebpden direk oradaki voltaji yazim
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

diger mesele su ki arkadasimiz bir standart uzerinden ilerlemiyor ve o sebepden aslidna konu karsilikligi yaiyoruz

basindan da belirtdigim gibi. guc kaynagina 19v bagladik. iki giris mosfetinden kac voltaj alindi ? - burasi lazim
diyelim voltaj yok giris mosfetlerinden
o zaman mosfetler olculuyor ki kisa varmi ve ya yok. diyelim mosfet bozuk degisitirldi. yine de adp taktin kac cikti voltaj.
diyelim hala yok. zaman gate bacagina bak karisik voltaj varsa hemen giris mosfetin cikisin om degeri lazim
bu arada giris mosfeti derken yani iki tane mosfet seri baglanti seklinde olani kast ediyorum ona bagli olan shunt direnc.
halit al

Post by halit al »

Vusal wrote: Thu Oct 27, 2022 11:17 pm
halit ustam aslidna 13v yama sebebim o kartdan olcumleri kendim hatirliyorum. ortalama 13-14v olmasi lazim. o sebebpden direk oradaki voltaji yazim
dediğin doğru vusal ustam acdrv bacağı 0 volt olacak 20 volt pr304(100K) ve pr339(150K) voltaj bölücü dirençlerle bölünecek yaklaşık 13 volt gate olacak ben acdrv bacağıyla gate bacağını direk bağlı görmüşüm. yani yanlış görmüşüm
Last edited by halit al on Thu Oct 27, 2022 11:55 pm, edited 1 time in total.
bilgi hakedene verilir
Vusal
Site Admin

Post by Vusal »

gecen bu kartla bagli gate voltajini ezbere soglemek icin vlab forumda da baktim orda da bazi konularda gate voltaji 13v yazmislar. yani ortalam voltaj olarak yazilmisti.
belki bende yanilabilirim. yani voltaji direk yazmam sebebim oydu )
Post Reply

Return to “Lenovo”