HP masaüstü anakart təmiri

Moderator: halit al

Post Reply
hexadecimal
Has thanked: 64 times
Been thanked: 21 times

HP 288 Pro G6 desktop Shutdown after 5 sec

Post by hexadecimal »

Herksese selamlar, şemasız bir desktop anakartı, psu ya ac girince 0.5sn power led yanıyor sönüyor ardından tekrar açılıyor 4-5 saniye sonra kapanıyor, ve butondan açılmıyor. Bios denedim, işlemci ısınıyor ve sağlıklı, rami çıkarırsam iki defa beep verebiliyor ve yine aynı zamanda kapanıyor..

Bobinleri incelediğimde bir regulator entegresinin çıkışında 12v gördüm fakat bobinin karşı tarafı kısadevre, sırayla düşük voltajdan başlayıp 8ampere kadar inject yaptım sonuç: ısınan hiçbirşey yok :( kart katmanlarında o bölgede kısadvcreden şüphelendim..

Fikirleriniz benim için çok kıymetli olacaktır, Saygılarımla

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]
metin
Has thanked: 69 times
Been thanked: 37 times

Re: HP 288 Pro G6 desktop Shutdown after 5 sec

Post by metin »

benzer bi hp kart var bendede benzer durum köprüden şüpheleniyorum artık
çalışmak , çok çalışmak
hexadecimal

Post by hexadecimal »

metin wrote: Sun Jun 09, 2024 12:18 am benzer bi hp kart var bendede benzer durum köprüden şüpheleniyorum artık
o kısımda üç tane nokta var alt kata inen sırayla kesmeyi deniycem sanırım. :( 8amperde mutlaka parça olsa ısınırdı
halit al
Has thanked: 312 times
Been thanked: 536 times

Post by halit al »

voltaj enjeksiyonu yapınca 8 amperi çekiyor ve voltajımı düşürüyor kart
birde masaüstü kartlarda zaten 12volt var neden o voltajı başka regülatörle tekrardan 12 volt çıkarmak için kullansınlarki regülatörün giriş ve çıkış arasındaki omajı kaç regülatörmü delinmiş?
bilgi hakedene verilir
hexadecimal

Post by hexadecimal »

halit al wrote: Sun Jun 09, 2024 5:18 pm voltaj enjeksiyonu yapınca 8 amperi çekiyor ve voltajımı düşürüyor kart
birde masaüstü kartlarda zaten 12volt var neden o voltajı başka regülatörle tekrardan 12 volt çıkarmak için kullansınlarki regülatörün giriş ve çıkış arasındaki omajı kaç regülatörmü delinmiş?

regülatör sağlam gibi, bobin yokken 12v görüyorum fakat pwm den kaynaklı olabilir.. 12v enjekte ettiğimde 2v-6a gibi değer okunuyor kaynakta. yani kısadevre. ama nereye gidiyor o kadar amper ısınmadan.. pci yuvaların 12voltu olduğu düşündüm fakat oralar kısadevre değil. ana beslemeye ait olsa bobin varken geçici olarak neden açsın..
halit al
Has thanked: 312 times
Been thanked: 536 times

Post by halit al »

hexadecimal wrote: Mon Jun 10, 2024 10:45 am
halit al wrote: Sun Jun 09, 2024 5:18 pm voltaj enjeksiyonu yapınca 8 amperi çekiyor ve voltajımı düşürüyor kart

regülatör sağlam gibi, bobin yokken 12v görüyorum fakat pwm den kaynaklı olabilir.. 12v enjekte ettiğimde 2v-6a gibi değer okunuyor kaynakta. yani kısadevre. ama nereye gidiyor o kadar amper ısınmadan.. pci yuvaların 12voltu olduğu düşündüm fakat oralar kısadevre değil. ana beslemeye ait olsa bobin varken geçici olarak neden açsın..

Genelde kisa devre olan yere voltaj verince yuksek akim cektiginde ve biryer isinmadigi durumda o hattin direk gndye temasi olabiliyor yada ciplerde hafif ısinma olabiliyor thermal kameraylami bakiyorsunuz. Ana 12 volt hatti kisa devre olsa güc kaynagi kendini korumaya almasi gerekirdi ana guc kaynagi oldugunu sanmiyorum.
bilgi hakedene verilir
hexadecimal

Post by hexadecimal »

halit al wrote: Mon Jun 10, 2024 1:03 pm
hexadecimal wrote: Mon Jun 10, 2024 10:45 am

Genelde kisa devre olan yere voltaj verince yuksek akim cektiginde ve biryer isinmadigi durumda o hattin direk gndye temasi olabiliyor yada ciplerde hafif ısinma olabiliyor thermal kameraylami bakiyorsunuz. Ana 12 volt hatti kisa devre olsa güc kaynagi kendini korumaya almasi gerekirdi ana guc kaynagi oldugunu sanmiyorum.
evet ana güç değil.. termal kamerayla inceliyorum, kablo dışında hiçbirşey ısınmıyor. 3 noktayı keserak ayrı ayrı ayırdım, alt kata doğru ilerlemeyi deneyeceğim. ayrı alt kata inen noktalara voltaj uyguluyorum fakat sonuç aynı çok garip. entegre varken entegrenin çıkışı ölçüm pwn değil, normal dc 12v çıkıyor. şema olmaması çok yoruyor.
Vusal
Site Admin
Has thanked: 360 times
Been thanked: 2195 times

Post by Vusal »

bobin yokken o hattda 12v nasil gorulluyor orasi ilginc geldi bana. cunki bobinsiz vrm devresi nasil calisiyor
bir de o hatt pci-e ve ya pci hatti icin sanki. pci-e/pci slotundaki ana voltaji kontrol edin orada da 0ohm degermi var ?
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
hexadecimal

Post by hexadecimal »

Vusal wrote: Tue Jun 11, 2024 12:14 am bobin yokken o hattda 12v nasil gorulluyor orasi ilginc geldi bana. cunki bobinsiz vrm devresi nasil calisiyor
bir de o hatt pci-e ve ya pci hatti icin sanki. pci-e/pci slotundaki ana voltaji kontrol edin orada da 0ohm degermi var ?
pci yuvaların 12v hattı 0ohm değil orada kısa devre yok. sanırım kartın aynısını bulup karşılaştırmak lazım :( ben böyle birşeye denk gelmedim hiç. entegre de yüksek ihtimalle bozuk yoksa neden pwmsiz 12v out olsun
Vusal
Site Admin
Has thanked: 360 times
Been thanked: 2195 times

Post by Vusal »

şema malasef yok. uygun modelin bile şemasini bulamadim. entegre yokken 12v nerden oraya dusmus anlamis degilimş
:geek: Senior computer technician & teacher
"Hər elm sahibinin üstündə daha yaxşı bilən biri vardır.!" (Yusuf/76)
Post Reply

Return to “HP”